Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Nauka

Kariera gwiazd

Kosmiczne Noble

Ekstremalnie Wielki Teleskop (ELT) jest budowany przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) na pustyni Atakama w Chile. Ekstremalnie Wielki Teleskop (ELT) jest budowany przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) na pustyni Atakama w Chile. L.Calcada / ESO
Sześć Nagród Nobla w dziedzinie fizyki przyznanych od 2002 r. otrzymali uczeni badający kosmos. W całym ubiegłym stuleciu podobnych nagród było zaledwie pięć. Skąd ta nagła kariera badań astronomicznych?
Obserwatorium ALMA na płaskowyżu Chajnantor w Andach Chilijskich obejmuje 66 precyzyjnych anten.Adhemar Duro/Getty Images Obserwatorium ALMA na płaskowyżu Chajnantor w Andach Chilijskich obejmuje 66 precyzyjnych anten.

Kosmos stał się modny, coraz więcej mówi się o misjach na Marsa lub na Księżyc, a nawet o zasiedlaniu tych globów, o nowych rakietach firmy SpaceX, o ekstremalnych wyprawach do obcych planet, o drugich Ziemiach, które może kiedyś, w dalekiej przyszłości, mogłyby stać się naszym drugim domem. Czy to jednak wystarczający powód, by za badania nad kosmosem nagradzać najwyższymi laurami?

Mówi prof. Maciej Konacki z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie, znawca obcych układów planetarnych: – Badania astronomiczne stały się bardzo dokładne i precyzyjne, głównie za sprawą zastosowanych już w latach 80.

Polityka 47.2019 (3237) z dnia 19.11.2019; Nauka ; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Kariera gwiazd"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >