Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Pod Chrystusem

Moja prywatna historia Rio

Rio z lotu ptaka. Rio z lotu ptaka. Yuri de Mesquita Bar / Getty Images
Rio de Janeiro jest jak metafora współczesności. Podzieliło się na strefy beztroski i strefy zakazane.
Członkowie najsilniejszego gangu w Rio, czyli Amigos Dos Amigos (ADA).Sebastiano Tomada/Getty Images Członkowie najsilniejszego gangu w Rio, czyli Amigos Dos Amigos (ADA).

Rio jest jak kolekcja pocztówek. Skała zwana Głową Cukru wbija się w zatokę jak gigantyczny zwierz. Szerokie, ciągnące się kilometrami plaże; białe wieżowce wklejają się we wzgórza, kolorowe biedadomki faweli wyrastają na zboczach. Nad wszystkim góruje figura Chrystusa. Oczywiście karnawał, samba, taniec, futbol…

Na fotografiach trudniej uchwycić luz i beztroskę, charakterystyczne dla miasta, choć po prawdzie tylko dla tzw. dobrych dzielnic. Do Rio przyjeżdża się podziwiać, balować, nie spieszyć się.

Polityka 51.2019 (3241) z dnia 17.12.2019; Świat; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Pod Chrystusem"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Przystanek amnezja. Dlaczego Memoriał tak przeszkadzał Putinowi

Rosji Putina nie potrzeba stowarzyszenia Memoriał, tylko historii pełnej zwycięstw, dumy i bohaterstwa. Podłości i zbrodnie z dziejów należy wymazać. A tych, którzy tego nie rozumieją – pozamykać.

Paweł Reszka
11.01.2022