Nauka

Pod Chrystusem

Moja prywatna historia Rio

Rio z lotu ptaka. Rio z lotu ptaka. Yuri de Mesquita Bar / Getty Images
Rio de Janeiro jest jak metafora współczesności. Podzieliło się na strefy beztroski i strefy zakazane.
Członkowie najsilniejszego gangu w Rio, czyli Amigos Dos Amigos (ADA).Sebastiano Tomada/Getty Images Członkowie najsilniejszego gangu w Rio, czyli Amigos Dos Amigos (ADA).

Rio jest jak kolekcja pocztówek. Skała zwana Głową Cukru wbija się w zatokę jak gigantyczny zwierz. Szerokie, ciągnące się kilometrami plaże; białe wieżowce wklejają się we wzgórza, kolorowe biedadomki faweli wyrastają na zboczach. Nad wszystkim góruje figura Chrystusa. Oczywiście karnawał, samba, taniec, futbol…

Na fotografiach trudniej uchwycić luz i beztroskę, charakterystyczne dla miasta, choć po prawdzie tylko dla tzw. dobrych dzielnic. Do Rio przyjeżdża się podziwiać, balować, nie spieszyć się.

Polityka 51.2019 (3241) z dnia 17.12.2019; Świat; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Pod Chrystusem"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Żyjmy Lepiej

Kocie i psie lęki

Joanna Iracka o frustracjach i lękach, które trapią psy i koty, oraz o tym, jak można im pomóc.

Malwina Dziedzic
26.05.2020