Nauka

Wirusy przy obrusie

Jak nie przypłacić świąt zdrowiem

Nasz tradycyjny sposób spędzania świąt to czas najlepszych łowów dla bakterii i wirusów. Nasz tradycyjny sposób spędzania świąt to czas najlepszych łowów dla bakterii i wirusów. Maria Pavlova / Getty Images
Wystarczy zatłoczonym pociągiem jechać przez kilka godzin do bliskich na święta. Na progu gospodarze i goście podają sobie ręce, padają w ramiona, a nierzadko cmokają w policzki, co przyspiesza wymianę flory bakteryjnej i ułatwia wirusom znalezienie nowego kwaterunku.
Odsetek zaszczepionych przeciwko grypie wszystkich osób w Polsce wynosi zaledwie 4 proc.Getty Images Odsetek zaszczepionych przeciwko grypie wszystkich osób w Polsce wynosi zaledwie 4 proc.

„A przede wszystkim dużo zdrowia” – słyszy niemal każdy, przyjmując życzenia, które są nieodłącznym elementem świątecznego rytuału. Bez niego przecież trudniej być szczęśliwym i zadowolonym z życia.

Kłopot w tym, że towarzyszące temu ceremoniałowi niewinny całus, uścisk ręki lub przytulenie mogą się zdrowiu przysłużyć źle. Bo gdyby ludzie restrykcyjnie przestrzegali tego, co dla nich dobre, to właśnie w święta nie powinni spotykać się wcale. I nie chodzi nawet o przewód pokarmowy i serce, dla których tysiące kalorii wchłoniętych przez dni biesiadowania są niezwykle ciężką próbą.

Polityka 51.2019 (3241) z dnia 17.12.2019; Nauka; s. 108
Oryginalny tytuł tekstu: "Wirusy przy obrusie"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Ula: Zaczęło się od typowego lesbijskiego zauroczenia

Przyjechałam do Łodzi z małej wioski w 1983 r. Do liceum. Moją trzecią fascynacją była koleżanka z bursy. W bursie to nie mogło się rozwinąć (nocą panie robiły nam naloty, z zaglądaniem pod kołdry).

Edyta Gietka
18.08.2020