Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Czteropak sceptyka

Polecane książki popularnonaukowe

materiały prasowe
Oto odtrutka na pseudonaukowe mity i świetna lektura na zimowe wieczory.
materiały prasowe

Recenzując dla czytelników POLITYKI książki popularnonaukowe, często oceniamy tłumaczenia publikacji zagranicznych (zwykle anglojęzycznych) autorów. Tym razem będzie inaczej, co odnotowujemy z satysfakcją. Chodzi o cztery niedawno wydane książki, spośród których aż trzy zostały napisane przez polskich autorów. Łączy je nie tylko to. Ich wspólnym mianownikiem jest rozprawianie się ze szkodliwymi pseudonaukowymi mitami, fake newsami i nierzetelnością w nauce.

Pierwsza pozycja na naszej liście to książka „Nie daj się wkręcać szarlatanom” trojga autorów: dr n. med. Ewy Krawczyk, specjalistki od mikrobiologii lekarskiej z Georgetown University w Waszyngtonie, dr. hab. Januarego Weinera, bioinformatyka z Berlin Institute of Health, oraz dr. n. med. Jacka Belowskiego, specjalisty chorób wewnętrznych i endokrynologa. Książka została więc napisana przez fachowców, przy czym dwoje z nich ma duże doświadczenie w popularyzowaniu nauki – Krawczyk i Weiner są od lat aktywnymi blogerami (Sporothrix i Biokompost).

Tytuł ich wspólnego dzieła sugeruje, że jest ono starciem z rozmaitą pseudomedyczną szarlatanerią. I tak rzeczywiście jest. Autorzy poruszają szereg ciekawych zagadnień, m.in. leczenia boreliozy, bezpieczeństwa szczepień, antyoksydantów i wolnych rodników, unikania antybiotyków czy mitu „zawsze dobrej naturalności” oraz diety paleolitycznej. Ale książka ma jeszcze wartość dodatkową: znalazły się w niej rozdziały poświęcone ogólniejszym, a nie mniej istotnym kwestiom: jak rozpoznać fake newsy, czy wszystkie publikacje naukowe są równie wartościowe oraz jak się bronić przed manipulacjami statystyką. W sumie składa się to na bardzo użyteczne kompendium podstawowej wiedzy, potrzebnej, by rozpoznać nierzetelne informacje na temat zdrowia.

Polityka 1.2020 (3242) z dnia 29.12.2019; Nauka; s. 75
Oryginalny tytuł tekstu: "Czteropak sceptyka"
Reklama