Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Nie/prawda, że

Obalamy mity świata (o fake newsach, o jajkach i o życiu psów)

Nieprawdziwe informacje rozsiewamy wszyscy. Nieprawdziwe informacje rozsiewamy wszyscy. Getty Images
Jak odróżnić fakty naukowe od alternatywnych? Agitację od popularyzacji? Jak dostrzec to, co istotne? Oto nasz sceptyczny przegląd odkryć i przykryć.
Kurze jaja jednak chyba podnoszą poziom choleserolu.AN Kurze jaja jednak chyba podnoszą poziom choleserolu.

/ prawda na opak

Sianie dezinformacji leży w ludzkiej naturze

Źródłem fake newsów są nie tylko upolitycznione media czy szemrani uczestnicy mediów społecznościowych. My, zwykli ludzie, w niczym im nie ustępujemy. Nie chodzi o intencjonalne generowanie i rozprzestrzenianie „lewych” danych, ale mimowolne przeinaczanie informacji przeczących naszym intuicjom. Konfrontowani z prawdziwymi, jednak zaskakującymi, danymi zapamiętujemy je na odwrót i puszczamy w świat, gdzie ulegają dalszym zafałszowaniom.

Polityka 1.2020 (3242) z dnia 29.12.2019; Nauka ; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie/prawda, że"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Sinéad O’Connor: historia zniszczonej kariery

W dzisiejszej gorącej debacie o „kulturze unieważniania” warto pamiętać o historii. Książkowe wspomnienia Sinéad O’Connor nie pozostawiają wątpliwości, że ją unieważniono całkiem skutecznie.

Bartek Chaciński
20.07.2021