Nauka

Nie/prawda, że

Obalamy mity świata (o elektryfikacji, o pigułkach z łożyska i języku miłości)

Alex Hockett / Unsplash
Jak odróżnić fakty naukowe od alternatywnych? Agitację od popularyzacji? Jak dostrzec to, co istotne? Oto nasz sceptyczny przegląd odkryć i przykryć.
W Indiach z dobrodziejstwa dostępu do energii elektrycznej korzystają głównie mężczyźni.Indranil Bhoumik/Mint/Getty Images W Indiach z dobrodziejstwa dostępu do energii elektrycznej korzystają głównie mężczyźni.

/moc tradycji

Elektryfikacja niekoniecznie wymusza postęp

Indie to kraj 1,3 mld ludzi, setek wierzeń, niezliczonych bóstw – i jednego boga, którym jest… mężczyzna. Jego dominująca pozycja pozostaje niezmienna. Kobiety pozbawiane są swoich podstawowych praw. Infrastruktura państwa i komunikacja publiczna sprzyjają jednej płci itd. Bieda jest oczywiście jednym z głównych czynników utrwalającym dawne stosunki społeczne. Wydawałoby się więc, że działanie podnoszące jakość życia, takie jak elektryfikacja gospodarstw domowych, zmieni tę sytuację.

Polityka 2.2020 (3243) z dnia 07.01.2020; Nauka ; s. 61
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie/prawda, że"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Los bezpłodnych katolików: niech Bóg decyduje

Wierzą w Boga, dlatego nie decydują się na potępiane przez Kościół in vitro i inseminację. Niepłodni po katolicku.

Elżbieta Turlej
24.01.2013