Nauka

Nie/prawda, że

Obalamy mity świata (o elektryfikacji, o pigułkach z łożyska i języku miłości)

Alex Hockett / Unsplash
Jak odróżnić fakty naukowe od alternatywnych? Agitację od popularyzacji? Jak dostrzec to, co istotne? Oto nasz sceptyczny przegląd odkryć i przykryć.
W Indiach z dobrodziejstwa dostępu do energii elektrycznej korzystają głównie mężczyźni.Indranil Bhoumik/Mint/Getty Images W Indiach z dobrodziejstwa dostępu do energii elektrycznej korzystają głównie mężczyźni.

/moc tradycji

Elektryfikacja niekoniecznie wymusza postęp

Indie to kraj 1,3 mld ludzi, setek wierzeń, niezliczonych bóstw – i jednego boga, którym jest… mężczyzna. Jego dominująca pozycja pozostaje niezmienna. Kobiety pozbawiane są swoich podstawowych praw. Infrastruktura państwa i komunikacja publiczna sprzyjają jednej płci itd. Bieda jest oczywiście jednym z głównych czynników utrwalającym dawne stosunki społeczne. Wydawałoby się więc, że działanie podnoszące jakość życia, takie jak elektryfikacja gospodarstw domowych, zmieni tę sytuację.

Polityka 2.2020 (3243) z dnia 07.01.2020; Nauka; s. 61
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie/prawda, że"

Czytaj także

Niezbędnik

Nauki mistrza Kongfuzi

Chiński komunizm chciał odesłać nauki mistrza Kongfuzi na śmietnik historii, ale sam schodzi ze sceny. Za to autorzy azjatyckiego cudu gospodarczego chętnie kłaniają się duchowi Konfucjusza.

Adam Szostkiewicz
05.11.2019