Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Złoto w kościach

Elity miały inne geny

Pochówek przedstawiciela elity z Warny (4600–4200 r. p.n.e.) z najstarszymi na świecie wyrobami ze złota. Pochówek przedstawiciela elity z Warny (4600–4200 r. p.n.e.) z najstarszymi na świecie wyrobami ze złota. Yelkrokoyade
Zamożni mają inne geny niż biedni. Brzmi futurystycznie. Analiza DNA Bawarczyków dowodzi jednak, że tak było już 4 tys. lat temu.
Grób kobiety, mężczyzny i dwójki dzieci z neolitycznej osady sprzed 4600 lat z Elau koło Naumburga.DW Grób kobiety, mężczyzny i dwójki dzieci z neolitycznej osady sprzed 4600 lat z Elau koło Naumburga.

Rozwarstwienie społeczne to zjawisko, którego korzenie tkwią w pradziejach – twierdzi wielu naukowców. Musiało pojawić się wraz z osiadłym trybem życia i rolnictwem umożliwiającym produkcję nadwyżek. Według Waltera Scheidela, austriackiego historyka i autora głośnej książki „The Great Leveler: Violence and the History of Inequality from the Stone Age to the Twenty-First Century” („Wielki niwelator: przemoc i historia nierówności od epoki kamienia do XXI w.”), już w neolicie powstawały pierwsze rodzinne fortuny, a kolejne pokolenia zaczęły dziedziczyć dobra po swoich poprzednikach.

Polityka 3.2020 (3244) z dnia 14.01.2020; Nauka ; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Złoto w kościach"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >