Nauka

Zaufanie w pigułce

Coraz trudniej o przełomowe leki

Wiara w cudowną moc chemii otworzyła zupełnie nowy rozdział nie tylko w farmakologii. Wiara w cudowną moc chemii otworzyła zupełnie nowy rozdział nie tylko w farmakologii. IgorVetushko / PantherMedia
Przed farmacją chudy rok. Bo coraz trudniej o przełomowe odkrycia, dzięki którym można wyleczyć śmiertelne choroby. Za to niezmiennie da się zarobić na lekach, które poprawiają samopoczucie.
Graczom na rynku farmaceutycznym coraz trudniej liczyć na odkrycia, które jak metformina lub lit byłyby przełomem w jakiejś dziedzinie. Postęp jest, ale dotyczy raczej przypadłości rzadkich.Getty Images Graczom na rynku farmaceutycznym coraz trudniej liczyć na odkrycia, które jak metformina lub lit byłyby przełomem w jakiejś dziedzinie. Postęp jest, ale dotyczy raczej przypadłości rzadkich.

Doniesienia o możliwym zanieczyszczeniu metforminy pod koniec ubiegłego roku mocno wystraszyły pacjentów. Ten lek – stosowany w Polsce przez ok. 2 mln chorych na cukrzycę – nie odgrywa takiej roli jak insulina, bez której część ludzi pozbawionych tego naturalnego hormonu po prostu nie mogłoby żyć. Ale jest wygodny i tani, jak na dość uniwersalne działanie. Nie tylko obniża poziom cukru, lecz można go także stosować np. w leczeniu policystycznych jajników – przywraca u chorych kobiet owulację, wyrównuje cykle, zmniejsza hiperandrogenizm, czyli nadmiar androgenów (męskich hormonów płciowych).

Polityka 3.2020 (3244) z dnia 14.01.2020; Nauka ; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Zaufanie w pigułce"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Uzbrojenie na nową wojnę

Po latach wojowania z terroryzmem USA szykują się do starcia z równorzędnym przeciwnikiem. Czy nowe systemy uzbrojenia sprawią, że potencjalny konflikt zbrojny między mocarstwami będzie niewidzialną wojną nowoczesnych urządzeń?

Przemysław Ziemacki
26.10.2021