Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Nauka

Zaufanie w pigułce

Coraz trudniej o przełomowe leki

Wiara w cudowną moc chemii otworzyła zupełnie nowy rozdział nie tylko w farmakologii. Wiara w cudowną moc chemii otworzyła zupełnie nowy rozdział nie tylko w farmakologii. IgorVetushko / PantherMedia
Przed farmacją chudy rok. Bo coraz trudniej o przełomowe odkrycia, dzięki którym można wyleczyć śmiertelne choroby. Za to niezmiennie da się zarobić na lekach, które poprawiają samopoczucie.
Graczom na rynku farmaceutycznym coraz trudniej liczyć na odkrycia, które jak metformina lub lit byłyby przełomem w jakiejś dziedzinie. Postęp jest, ale dotyczy raczej przypadłości rzadkich.Getty Images Graczom na rynku farmaceutycznym coraz trudniej liczyć na odkrycia, które jak metformina lub lit byłyby przełomem w jakiejś dziedzinie. Postęp jest, ale dotyczy raczej przypadłości rzadkich.

Doniesienia o możliwym zanieczyszczeniu metforminy pod koniec ubiegłego roku mocno wystraszyły pacjentów. Ten lek – stosowany w Polsce przez ok. 2 mln chorych na cukrzycę – nie odgrywa takiej roli jak insulina, bez której część ludzi pozbawionych tego naturalnego hormonu po prostu nie mogłoby żyć. Ale jest wygodny i tani, jak na dość uniwersalne działanie. Nie tylko obniża poziom cukru, lecz można go także stosować np. w leczeniu policystycznych jajników – przywraca u chorych kobiet owulację, wyrównuje cykle, zmniejsza hiperandrogenizm, czyli nadmiar androgenów (męskich hormonów płciowych).

Polityka 3.2020 (3244) z dnia 14.01.2020; Nauka ; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Zaufanie w pigułce"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >