„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Nauka

Nie/prawda, że

Obalamy mity swiata (o Fukushimie, presji pacjentów i mikroplastiku)

Cząsteczki mikroplastiku są wszędzie. Cząsteczki mikroplastiku są wszędzie. Joker/Alexander Stein/Ullstein Bild / Getty Images
Jak odróżnić fakty naukowe od alternatywnych? Agitację od popularyzacji? Jak dostrzec to, co istotne? Oto nasz sceptyczny przegląd odkryć i przykryć.
Dziecko to pacjent wyjatkowy.BEW Dziecko to pacjent wyjatkowy.

/ co za dużo to niezdrowo

Rozrzutność w ochronie zdrowia zaczyna się od ulegania presji pacjentów.

Nie od dziś wiadomo, że dziecko to pacjent wyjątkowy: gdy nie potrafi mówić, trzeba się domyśleć, co mu dolega; a kiedy już wie, jak wyartykułować swoje potrzeby, to w jego imieniu wypowiadają się rodzice. I zazwyczaj żądają od lekarzy, by ich pociechę wyleczyć szybko, bez oglądania się na koszty, a często i sens podejmowanej interwencji. Polscy pediatrzy nie są jedynymi, którzy z trudem radzą sobie z taką presją rodziców, co pokazują wyniki obszernych badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Michigan.

Polityka 3.2020 (3244) z dnia 14.01.2020; Nauka ; s. 61
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie/prawda, że"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020