Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Nauka

Pochwała samotności

Warto być samotnym

Związek ze zdrowiem ma jakość relacji, a nie ich liczba. Związek ze zdrowiem ma jakość relacji, a nie ich liczba. Borchee / Getty Images
Izolacja jest wyniszczająca dla psychiki i ciała – głosi pop-psychologia. Tymczasem badania pokazują, że jej wpływ może być dobroczynny.
Samotność sprzyja samorozwojowi, budowaniu własnej tożsamości i wzmacnia procesy twórcze.ms-grafixx/PantherMedia Samotność sprzyja samorozwojowi, budowaniu własnej tożsamości i wzmacnia procesy twórcze.

Lęk przed samotnością człowiek odziedziczył po swoich przodkach, dla których przebywanie poza grupą oznaczało śmiertelne niebezpieczeństwo. Byli wtedy łatwym kąskiem np. dla drapieżników. Poszukiwanie towarzystwa jest dla gatunku ludzkiego niemal tak podstawową czynnością, jak zapewnienie sobie pożywienia i bezpieczeństwa. Patrząc z tej perspektywy, dość wiarygodne wydają się coraz częściej pojawiające się w popularnych mediach ostrzeżenia, jak bardzo negatywny wpływ na zdrowie ludzi ma samotność. Z internetu łatwo można się dowiedzieć, że wpływa negatywnie na samopoczucie i poziom szczęścia. Że skraca życie – jest gorsza niż depresja czy otyłość, a jej efekty dla zdrowia są takie same jak palenie 15 papierosów dziennie. No i że na świecie zapanowała epidemia samotności niemająca precedensu w historii ludzkości. Czy aby na pewno te wszystkie kasandryczne wizje są uzasadnione?

Wątpliwości

Zanim poszukamy odpowiedzi na to pytanie, warto przez chwilę zastanowić się nad znaczeniem słowa „samotność”. Mieści się w nim izolacja społeczna, czyli sytuacja, kiedy to inni pozbawiają człowieka kontaktów ze sobą. Również intencjonalne odosobnienie i ograniczenie kontaktów społecznych. A także – tak charakterystyczne dla dzisiejszych czasów – poczucie braku zrozumienia przy jednoczesnym bogatym życiu towarzyskim. Samotnymi nazywa się czasami też ludzi, którzy są otoczeni przyjaciółmi, ale nie mają stałego partnera życiowego. Filozofowie dorzuciliby zapewne jeszcze parę dodatkowych znaczeń tego słowa. Z nich wszystkich izolacja społeczna jest tym, co ewolucyjnie człowiek odczuwa jako najbardziej zagrażające.

Kiedy dysponuje się nieco szerszym pojęciem samotności i przygląda się badaniom, na podstawie których formułowane są alarmistyczne doniesienia o wpływie samotności na zdrowie, uderzają dwie rzeczy.

Polityka 5.2020 (3246) z dnia 28.01.2020; Nauka; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Pochwała samotności"
Reklama