Kompletny chaos, który przewidywano jako skutek ataku PiS na wymiar sprawiedliwości, właśnie zapanował. Nie da się go uporządkować bez współpracy z władzą, a ta współpracy odmawia.
Wciąż pozostaje pytanie: po co Kaczyńskiemu tyle władzy?
Dostałem kilka pocztówek z następującymi życzeniami: Happy New Year! Bonne année! Frohes neues Jahr! Wszystkie wyrzuciłem. Nie będą mi tu obcymi językami życzeń składać różni zagraniczni mądrale.
Były agent Centralnego Biura Antykorupcyjnego Tomasz Kaczmarek poszedł na wojnę ze swoimi szefami sprzed lat: Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem.
Platforma wybrała. Oficjalny przekaz brzmi: postawiliśmy na młodość, energię i zmianę pokoleniową. Tylko czy to wystarczy, aby podźwignąć omszałą, zużytą wyborczymi porażkami partię i dodać jej powabu?
Prof. Rafał Chwedoruk, politolog, autor książki „Polityka historyczna”, o tym, o co właściwie chodzi Prawu i Sprawiedliwości i dlaczego partia decyduje się na tak radykalną politykę wewnętrzną i zewnętrzną.
Prezydencki bój Roberta Biedronia to kolejna próba dla lewicy, którą w najbliższych latach czeka wielki polityczny sprawdzian. Nic jeszcze nie jest przesądzone: ani sukces, ani klęska. To dopiero początek drogi.
Nie wszyscy chcą dostrzec w człowieku z zespołem Downa czy porażeniem mózgowym kogoś, kto ma takie same prawa jak osoba w pełni zdrowa. W każdym wymiarze. Tym intymnym też.
Rozmowa z Antoniną Stasińską, antropolożką z Uniwersytetu Warszawskiego, o parach żyjących w związkach na odległość.
Jeden niechciany prezent można gdzieś upchnąć. Ale co zrobić, gdy takich prezentów ma się trzy tony?
Na skrzypcach Jana Batora, milicjanta w stanie spoczynku, a hobbystycznie lutnika, gra cały świat. Przez przypadek nawet jedna z kapel grających dla ojca Rydzyka.
Jedno z najsłynniejszych aut świata – Volkswagen Garbus – samochód, który ukształtował współczesną masową motoryzację, odjechał do historii. A wraz z nim wiara, że świat osiągnie pełnię szczęścia, gdy każdy będzie miał własne auto.
Dla zdobycia głosów drobnych rolników rząd nie waha się ryzykować zdrowia polskich konsumentów, a także załamania eksportu polskiej żywności.
Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską z nadzieją na globalną karierę. Ale na razie czeka ją wielomiesięczna proza rozliczeń i targów z Brukselą.
Rozmowa z Bernardem Guettą, francuskim dziennikarzem i europosłem, o zbliżającej się wizycie Emmanuela Macrona w Polsce. I o tym, dlaczego Polska zdradza sama siebie.
Śmierć sułtana Omanu Kabusa to ogromna strata dla Bliskiego Wschodu. Niewielu w regionie zostało ludzi, którzy potrafią pośredniczyć między Ameryką i Iranem.
Dla Bolesława Prusa powstanie styczniowe skończyło się raną, procesem i pozbawieniem szlachectwa. Dla jego brata – chorobą psychiczną.
Państwo nazywane do tej pory Holandią zmieniło od 1 stycznia nazwę – kojarzącą się niektórym z narkotykami i prostytucją – na Niderlandy. Jaką tradycję tym przywołuje?
Najbliższa Ziemi gwiazda od dawna jest obiektem zainteresowania uczonych. Mimo to ciągle zaskakuje, a kolejne projekty badawcze odsłaniają nową, fascynującą wiedzę.
Izolacja jest wyniszczająca dla psychiki i ciała – głosi pop-psychologia. Tymczasem badania pokazują, że jej wpływ może być dobroczynny.
Jak odróżnić fakty naukowe od alternatywnych? Agitację od popularyzacji? Jak dostrzec to, co istotne? Oto nasz sceptyczny przegląd odkryć i przykryć.
Arkadiusz Winiatorski przeszedł na piechotę obie Ameryki. 4,5 tys. km w pojedynkę, kolejnych siedem w towarzystwie Aleksandry Synowiec. Zakochani ludzie robią większe głupoty niż chodzenie na piechotę po Amerykach – mówią.
Światowe telewizje tracą monopol transmisji wydarzeń sportowych. Do gry przystąpili giganci internetowi, w tym firma mająca zaplecze w Katowicach.
Ponad 150 lat po premierze powieść „Małe kobietki” pozostaje jednym z kluczowych tekstów amerykańskiej kultury popularnej.
Całość jest satyrą na cynizm korporacji i nieudolne przywództwo.
Aktorski kwartet Teatr Montownia z Katarzyną Kwiatkowską i Andrzejem Saramonowiczem uznali, że moment uchwalenia przez PiS ustawy kagańcowej to dobry czas, by wrócić do „Policji” Sławomira Mrożka.
To dopiero czwarta wystawa w tej nowej, ciekawej przestrzeni galeryjnej Wrocławia i trzeba przyznać, że początki są bardzo obiecujące.
I choć „Koterie Nowego Jorku” nie dorównują słynnemu klasykowi rozmachem, są co najmniej równie dobrze napisane. Skromne – a mroczne!
Od tego widowiska trudno się oderwać.
To jednak produkt czeladnika, nie mistrza.
To ciekawy zabieg fabularny w dobie #MeToo, wynikający też wyraźnie z potrzeby (i braku) dialogu pokoleń.
Głęboki dialog o sztuce i życiu duchowym.
Buddyzm, chrześcijaństwo, etyka platońska – wszystkie te filozofie mają wspólny rdzeń: empatię i głębokie przejęcie się okrucieństwem.
Ellis nie odkrywa nowych lądów, jedynie potwierdza, że na jego terenie mało kto może z nim stanąć w szranki.
Muzyka country dawno już opuściła swoje odosobnione miejsce w amerykańskiej kulturze.
Z nowych opisów używek – bordeaux pite na paryskim bruku i wino Sangrita kupowane we Freshmarkecie.
Michael Willmann zasłużył na tytuł „najlepszego spośród najmniej znanych malarzy”. Czy może się to zmienić po wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu?
Kim jest asystentka Olgi Tokarczuk Iryna Wikyrczak? Czuje się obywatelką świata i spadkobierczynią wielokulturowej CK monarchii, a ostatnio najlepiej jest jej we Wrocławiu.
Nowy film Grety Gerwig zdobył sześć nominacji do Oscarów, ale brak wśród nich tej za reżyserię i tak wywołał dyskusję o faworyzowaniu męskiego kina.
Rozmowa z Bartoszem Bielenią, laureatem Paszportu POLITYKI za rolę fałszywego księdza w „Bożym Ciele”.
– Ojczyzna w niebezpieczeństwie! – mówi władza.
Brak wyobraźni, rozmachu, chciałoby się rzec, skąpstwo. A może sabotaż?
Oprócz kultury w naszym wspólnym domu ważna jest – jak słusznie zauważył prezydent Andrzej Duda – czystość.
Dzisiaj wszyscy Ministerstwo Sprawiedliwości krytykują, dlatego doceniam ciepły, ludzki gest Wirtualnej Polski, która postanowiła o tym ministerstwie pisać z sympatią.
Brytyjska kultura próbuje oddać skalę chaosu, niepokoju i wstydu w swoim kraju, żegnając się z Europą zupełnie nie po angielsku.
Honor rewolucji
Wciąż pozostaje pytanie: po co Kaczyńskiemu tyle władzy?