Świat

Omański łącznik

Tajemnice Omanu

Maskat, stolica sułtanatu. Maskat, stolica sułtanatu. Universal Images Group / Getty Images
Śmierć sułtana Omanu Kabusa to ogromna strata dla Bliskiego Wschodu. Niewielu w regionie zostało ludzi, którzy potrafią pośredniczyć między Ameryką i Iranem.
Lech Mazurczyk

Czołówek gazet i blasku fleszy unikał jak mało który światowy przywódca. Ale był skuteczny. W ciągu niemal 50-letnich rządów w zasadzie od podstaw zbudował nowoczesne państwo omańskie. Dwa tygodnie temu po długiej chorobie zmarł sułtan Omanu Kabus ibn Said. Nie będzie wielką przesadą stwierdzenie, że bez jego dyplomatycznych talentów w ogóle nie doszłoby do podpisania historycznego porozumienia nuklearnego mocarstw z Iranem, które niedawno podarł Donald Trump.

Jest listopad 2013 r. W Genewie, po latach negocjacji, sześć światowych mocarstw podpisuje wstępne porozumienie z Iranem.

Polityka 5.2020 (3246) z dnia 28.01.2020; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Omański łącznik"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021