Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Przebudzenie

Recenzja książki: Karen Armstrong, „Budda”

materiały prasowe
Buddyzm, chrześcijaństwo, etyka platońska – wszystkie te filozofie mają wspólny rdzeń: empatię i głębokie przejęcie się okrucieństwem.

To zaskakujące, że historyczna biografia Buddy, Siddhatthy Gothamy, ukazuje się po polsku dopiero teraz. Ale może dobrze, że trzeba było poczekać, skoro otrzymujemy coś znacznie ważniejszego niż oparty na wyjątkowo skąpych źródłach portret. „Budda” autorstwa Karen Armstrong to biografia szczególnych czasów. Przełomowych. I, być może, trochę podobnych do naszych. W końcówce poprzedniej ery różne społeczeństwa pokonały tę samą drogę. Indie, świat grecki i romański nagle przeszły od porządkujących ich światy wierzeń w okrutnych bogów do ery nowych systemów filozoficzno-religijnych budowanych na współczuciu. Poprzednie pokolenia dorastały w przekonaniu, że grymaśni bogowie mogą zrobić z człowiekiem, co zechcą. Kolejne, eksperymentując, szukały w sobie, ale odnalazły mniej więcej to samo. Buddyzm, chrześcijaństwo, etyka platońska – wszystkie te filozofie mają wspólny rdzeń: empatię i głębokie przejęcie się okrucieństwem. Autorka książki, uznana dziennikarka, która przez siedem lat była zakonnicą i ma własne doświadczenia z duchowością, w szczególny sposób opowiada o tych wycieczkach w głąb samego siebie, bez kompasu, jakie podejmował Siddhattha Gothama. Dziś z ówczesnego zdumienia okrucieństwem niewiele zostało, a wszystko, co niematerialne wykreśliliśmy ze słowników, i oto jesteśmy o krok od upadku świata – destrukcji planety. Trudno o lepszy moment na kolejne przebudzenie.

Karen Armstrong, Budda, przeł. Jacek Majewski, Czarna Owca, Warszawa 2020, s. 200

Polityka 5.2020 (3246) z dnia 28.01.2020; Afisz. Premiery; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Przebudzenie"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Kolejny zjazd Lewicy. Tkwi w pułapce, a przed nią scenariusze złe i jeszcze gorsze

Pokiereszowana w kolejnych wyborach Lewica już wie, że kręci się w kółko i w najlepszym razie czeka ją dalszy dryf. Ale kręcić się będzie nadal, bo ma do wyboru jedynie scenariusze złe i jeszcze gorsze.

Rafał Kalukin
16.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną