Świat

Ja was dziś nie rozumiem

Po co Macron wybiera się do Polski

Bernard Guetta Bernard Guetta Leonardo Cendamo / Getty Images
Rozmowa z Bernardem Guettą, francuskim dziennikarzem i europosłem, o zbliżającej się wizycie Emmanuela Macrona w Polsce. I o tym, dlaczego Polska zdradza sama siebie.
„Macron wzywa do refleksji. Kiedy mówi, że potrzeba więcej integracji europejskiej, czyż nie ma racji?”.POOL/Reuters/Forum „Macron wzywa do refleksji. Kiedy mówi, że potrzeba więcej integracji europejskiej, czyż nie ma racji?”.

MAREK OSTROWSKI: – Prezydent Emmanuel Macron 3 lutego przyjeżdża do Polski. Po co?
BERNARD GUETTA: – Jest kilka powodów. Po pierwsze, nawet jeśli wy, Polacy, nie zdajecie sobie z tego sprawy, to znaczycie w Unii Europejskiej naprawdę dużo. Macron ma wielkie ambicje, jeśli chodzi o Unię i jej międzynarodową rolę. Nie można ich zrealizować bez was, szczególnie że Polska ma potencjał, by mobilizować wokół siebie inne państwa.

Drugi powód?
Między Polską i Francją jest wiele podobieństw.

Polityka 5.2020 (3246) z dnia 28.01.2020; Świat; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Ja was dziś nie rozumiem"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Antyk nad Adriatykiem

Murowana pogoda, szmaragdowe morze, pyszne jedzenie i perły rzymskiej architektury. Na dodatek, jeśli przestrzegamy reguł, wakacje w Chorwacji będą po prostu bezpieczne.

Prezentacja
24.03.2021