Historia

Niebezpiecznie, panie Głowacki

Buntownicy bracia Głowaccy

Rządy Michaiła Murawjowa w Wilnie: wieszanie powstańców przez wojska rosyjskie, pocztówka wydana w 50. rocznicę wybuchu
powstania styczniowego, 1913 r. Rządy Michaiła Murawjowa w Wilnie: wieszanie powstańców przez wojska rosyjskie, pocztówka wydana w 50. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, 1913 r. Zbiory Muzeum Niepodległości / EAST NEWS
Dla Bolesława Prusa powstanie styczniowe skończyło się raną, procesem i pozbawieniem szlachectwa. Dla jego brata – chorobą psychiczną.
Aleksander Głowacki w mundurze studenta
Szkoły Głównej w 1871 r.Krzysztof Chojnacki/EAST NEWS Aleksander Głowacki w mundurze studenta Szkoły Głównej w 1871 r.

„Ja, dawny ja, pochowany jestem razem z nadziejami moimi pod Białką, skąd drugi ja wyrósł: dwumiesięczne szaleństwo, zwątpienie w tego rodzaju zabawy i kalectwo (…) mam rozklekotaną głowę, częste mdłości, ataki krwi do mózgu itp. – to dała mi przeszłość” – podsumował swój udział w powstaniu styczniowym Aleksander Głowacki w liście do przyjaciela Mścisława Godlewskiego na kilka lat przed przybraniem pseudonimu, pod którym zyskał nieśmiertelną sławę – Bolesława Prusa.

Polityka 5.2020 (3246) z dnia 28.01.2020; Historia; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Niebezpiecznie, panie Głowacki"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Antyk nad Adriatykiem

Murowana pogoda, szmaragdowe morze, pyszne jedzenie i perły rzymskiej architektury. Na dodatek, jeśli przestrzegamy reguł, wakacje w Chorwacji będą po prostu bezpieczne.

Prezentacja
24.03.2021