Nauka

Nie/prawda, że

Obalamy mity świata (o zanieczyszczeniu powietrza i o amerykańskim marzeniu)

Radek Kołakowski / Flickr, CC by 4.0
Jak odróżnić fakty naukowe od alternatywnych? Agitację od popularyzacji? Jak dostrzec to, co istotne? Oto nasz sceptyczny przegląd odkryć i przykryć.
Nasze geny mogły do pewnego stopnia uodpornić organizm człowieka na zanieczyszczenia powietrza.Science History Images/Alamy Stock Photo/BEW Nasze geny mogły do pewnego stopnia uodpornić organizm człowieka na zanieczyszczenia powietrza.

/ ewoluujący z pyłami

Jedne geny chronią nas przed zanieczyszczonym powietrzem, a inne odwrotnie – zaczynają nam szkodzić.

Smog to jeden z największych problemów w Polsce, zwłaszcza zimą. I trudno się dziwić, skoro według szacunków przedwcześnie uśmierca nawet kilka tysięcy osób rocznie. To nie tylko nasz problem. 92 proc. ludzi na świecie żyje na terenach, gdzie poziom zanieczyszczeń powietrza przekracza normy WHO. A owe zanieczyszczenia, wraz z dymem papierosowym, skracają życie od 12 do 20 mln ludzi rocznie.

Polityka 5.2020 (3246) z dnia 28.01.2020; Nauka ; s. 63
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie/prawda, że"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Patrząc na Chiny

Im bliżej końca XX w., tym Chiny częściej przypominały się Zachodowi, Zachód ma jednak nieodmiennie kłopoty ze zrozumieniem Chińczyków. Jakie są te Chiny w oczach Zachodu?

Krzysztof Kardaszewicz
13.04.2021