Nauka

Światło na Słońce

Nasz wspaniały żółty karzeł

Montaż zdjęć Słońca i sondy Solar Parker Probe. Montaż zdjęć Słońca i sondy Solar Parker Probe. NASA
Najbliższa Ziemi gwiazda od dawna jest obiektem zainteresowania uczonych. Mimo to ciągle zaskakuje, a kolejne projekty badawcze odsłaniają nową, fascynującą wiedzę.
Protuberancja słoneczna. Zdjęcie wykonane w ultrafiolecie przez sondę Solar Dynamic Observatory.SDO/AIA Team/NASA Protuberancja słoneczna. Zdjęcie wykonane w ultrafiolecie przez sondę Solar Dynamic Observatory.

Życie w kosmosie ma szansę powstać i trwać raczej tylko w specyficznych warunkach. Na planecie (lub jej księżycu) okrążającej niezbyt dużą, czyli długowieczną, gwiazdę nazywaną karłem, w tzw. strefie ekologicznej, a więc obszarze, w którym woda może utrzymywać się w stanie płynnym. Przy gwiazdach wielkich – olbrzymach, nadolbrzymach i hiperolbrzymach – życie nawet nie ma czasu powstać, a tym bardziej się rozwinąć. Jednym z powodów jest to, że gwiazdy te istnieją zbyt krótko: kilka, najwyżej kilkanaście milionów lat.

Polityka 5.2020 (3246) z dnia 28.01.2020; Nauka ; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Światło na Słońce"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

TikTok – nowa fabryka hitów

Najpierw przenieśli się tu odbiorcy, widząc w tym miejsce dla żywej muzyki. Za nimi ruszyli twórcy – ostatnio Abba. I wydawcy, wyczuwając nową fabrykę hitów. Miejsce MTV zajął TikTok.

Michał R. Wiśniewski
21.09.2021