Nauka

Światło na Słońce

Nasz wspaniały żółty karzeł

Montaż zdjęć Słońca i sondy Solar Parker Probe. Montaż zdjęć Słońca i sondy Solar Parker Probe. NASA
Najbliższa Ziemi gwiazda od dawna jest obiektem zainteresowania uczonych. Mimo to ciągle zaskakuje, a kolejne projekty badawcze odsłaniają nową, fascynującą wiedzę.
Protuberancja słoneczna. Zdjęcie wykonane w ultrafiolecie przez sondę Solar Dynamic Observatory.SDO/AIA Team/NASA Protuberancja słoneczna. Zdjęcie wykonane w ultrafiolecie przez sondę Solar Dynamic Observatory.

Życie w kosmosie ma szansę powstać i trwać raczej tylko w specyficznych warunkach. Na planecie (lub jej księżycu) okrążającej niezbyt dużą, czyli długowieczną, gwiazdę nazywaną karłem, w tzw. strefie ekologicznej, a więc obszarze, w którym woda może utrzymywać się w stanie płynnym. Przy gwiazdach wielkich – olbrzymach, nadolbrzymach i hiperolbrzymach – życie nawet nie ma czasu powstać, a tym bardziej się rozwinąć. Jednym z powodów jest to, że gwiazdy te istnieją zbyt krótko: kilka, najwyżej kilkanaście milionów lat.

Polityka 5.2020 (3246) z dnia 28.01.2020; Nauka ; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Światło na Słońce"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Patrząc na Chiny

Im bliżej końca XX w., tym Chiny częściej przypominały się Zachodowi, Zachód ma jednak nieodmiennie kłopoty ze zrozumieniem Chińczyków. Jakie są te Chiny w oczach Zachodu?

Krzysztof Kardaszewicz
13.04.2021