Społeczeństwo

Niepoprawny seks

Niepełnosprawnych prawo do seksu

Wanda Sidorowicz, twórczyni instalacji wzorowanej na piętrowych tortach weselnych. Wanda Sidorowicz, twórczyni instalacji wzorowanej na piętrowych tortach weselnych. Agnieszka Chojnacka/Galeria Art. Brut
Nie wszyscy chcą dostrzec w człowieku z zespołem Downa czy porażeniem mózgowym kogoś, kto ma takie same prawa jak osoba w pełni zdrowa. W każdym wymiarze. Tym intymnym też.
Elwira Zacharska, autorka manifestu „Kobiecość moja. Równość”.Agnieszka Chojnacka/Galeria Art. Brut Elwira Zacharska, autorka manifestu „Kobiecość moja. Równość”.

To był rytuał. Rano otwierała drzwi do pokoju syna. Wchodziła, patrzyła na śpiącego Kamila, wołała: „Kamil, wstawaj! Ubieraj się!”. I kiedy stała na środku pokoju, podchodził, obejmował ją i wtulał się mocno. Dzieci z zespołem Downa lubią się przytulać. Tak wyrażają zaufanie, sympatię, miłość. Zwłaszcza wtedy, kiedy tak jak Kamil nie mają mowy czynnej. Tamtego dnia jak zawsze otworzyła drzwi. Zawołała syna. Wstał i przytulił się. Poczuła, że coś jest inaczej. Kolejnego dnia, kiedy znów wtulił się w nią, zrozumiała: staje się mężczyzną.

Polityka 5.2020 (3246) z dnia 28.01.2020; Społeczeństwo; s. 26
Oryginalny tytuł tekstu: "Niepoprawny seks"

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021