Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

Godzina wyzwolenia

Przewodnik po brexicie

Teraz, aby wrócić do Unii, Wielka Brytania musiałaby stanąć grzecznie w kolejce petentów i przejść cały proces akcesyjny. Teraz, aby wrócić do Unii, Wielka Brytania musiałaby stanąć grzecznie w kolejce petentów i przejść cały proces akcesyjny. Henry Nicholls/Reuters / Forum
Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską z nadzieją na globalną karierę. Ale na razie czeka ją wielomiesięczna proza rozliczeń i targów z Brukselą.
W nocy z 31 stycznia na 1 lutego brytyjska flaga zostanie ściągnięta z masztu przed Parlamentem Europejskim.Marek Sobczak/Polityka W nocy z 31 stycznia na 1 lutego brytyjska flaga zostanie ściągnięta z masztu przed Parlamentem Europejskim.

W piątek 31 stycznia Big Ben miał oznajmić światu, że Wielka Brytania „wyzwoliła się” z członkostwa w Unii Europejskiej. Jak wiele innych obietnic zwolenników brexitu, ta również się nie spełni (bo słynny zegar w remoncie).

Na budynkach administracji publicznej zawisną jednak wyłącznie brytyjskie flagi, a premier Boris Johnson wygłosi specjalne orędzie do narodu. W ostatnich minutach wielki licznik pojawi się na fasadzie siedziby szefa rządu na Downing Street, a do obrotu trafi okolicznościowa moneta z napisem: „Pokój, dobrobyt i przyjaźń wszystkim narodom”. To zresztą już trzecie podejście do jej emisji: dwie poprzednie skończyły się koniecznością przetopienia metalu z powodu błędnej daty.

Na placu przed parlamentem kilkadziesiąt tysięcy osób zamierza świętować na wiecu zorganizowanym przez Nigela Farage’a. Były lider Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa będzie równocześnie żegnał się także ze swoją 21-letnią karierą europosła przez lata znajdującego się w samym centrum instytucji, której tak nienawidzi.

Sam fakt, że Brytyjczycy wyjdą z Unii o godz. 23.00 czasu lokalnego – o północy czasu europejskiego – jest jednak znamienny. To brukselska, nie londyńska, strefa czasowa determinuje koniec członkostwa i będzie nadawać tempo rozmowom o przyszłych relacjach, co jest szczególnie ironiczne w kontekście deklaracji o „odzyskiwaniu kontroli”, które były fundamentem kampanii z 2016 r.

Okres przejściowy

Dla większości ludzi – poza wymiarem symbolicznym – tej nocy niewiele się zmieni. Inaczej niż w przypadku bezumownego brexitu, przed którym ostrzegali w przeszłości eksperci, samoloty będą nadal latać, a towary i ludzie swobodnie podróżować do Wielkiej Brytanii, która pozostanie związana unijnym prawem.

Polityka 5.2020 (3246) z dnia 28.01.2020; Świat; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Godzina wyzwolenia"
Reklama