Świat

Godzina wyzwolenia

Przewodnik po brexicie

Teraz, aby wrócić do Unii, Wielka Brytania musiałaby stanąć grzecznie w kolejce petentów i przejść cały proces akcesyjny. Teraz, aby wrócić do Unii, Wielka Brytania musiałaby stanąć grzecznie w kolejce petentów i przejść cały proces akcesyjny. Henry Nicholls/Reuters / Forum
Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską z nadzieją na globalną karierę. Ale na razie czeka ją wielomiesięczna proza rozliczeń i targów z Brukselą.
W nocy z 31 stycznia na 1 lutego brytyjska flaga zostanie ściągnięta z masztu przed Parlamentem Europejskim.Marek Sobczak/Polityka W nocy z 31 stycznia na 1 lutego brytyjska flaga zostanie ściągnięta z masztu przed Parlamentem Europejskim.

W piątek 31 stycznia Big Ben miał oznajmić światu, że Wielka Brytania „wyzwoliła się” z członkostwa w Unii Europejskiej. Jak wiele innych obietnic zwolenników brexitu, ta również się nie spełni (bo słynny zegar w remoncie).

Na budynkach administracji publicznej zawisną jednak wyłącznie brytyjskie flagi, a premier Boris Johnson wygłosi specjalne orędzie do narodu. W ostatnich minutach wielki licznik pojawi się na fasadzie siedziby szefa rządu na Downing Street, a do obrotu trafi okolicznościowa moneta z napisem: „Pokój, dobrobyt i przyjaźń wszystkim narodom”.

Polityka 5.2020 (3246) z dnia 28.01.2020; Świat; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Godzina wyzwolenia"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021