Nauka

Dane z kapelusza

Przeszłość wyczytana z kapelusza

Czepek rogaty był modny w Burgundii w XV w. Kościołowi kojarzył się z szatanem, ale w końcu stał się nakryciem głowy zakonnic, czyli kornetem. Czepek rogaty był modny w Burgundii w XV w. Kościołowi kojarzył się z szatanem, ale w końcu stał się nakryciem głowy zakonnic, czyli kornetem. BEW
Czapki, stroiki, chusty. Zdobią i chronią przed chłodem i słońcem? Tak. Ale są także źródłem informacji o właścicielach i ich czasach.
XVIII-wieczne damy wiele znosiły, by dodać sobie urody. Wymyślne koafiury musiały sporo ważyć i buszowały w nich wszy.Photo Power XVIII-wieczne damy wiele znosiły, by dodać sobie urody. Wymyślne koafiury musiały sporo ważyć i buszowały w nich wszy.

W jednym z 19 kurhanów w Diewicy pod Woroneżem pochowano w połowie IV w. p.n.e. cztery uzbrojone Scytyjki – ogłosili pod koniec 2019 r. rosyjscy archeolodzy. Według naukowców właśnie koczowniczki ze wschodnioeuropejskich stepów były pierwowzorem antycznego mitu o Amazonkach. W przeciwieństwie jednak do postawnej łuczniczki z królestwa Urartu, która VI w. p.n.e. zginęła od ran bitewnych i została pochowana we wsi Sznoch na Wyżynie Armeńskiej, Scytyjki spod Woroneża nie zmarły gwałtowną śmiercią – jedna dożyła sędziwego wieku 50 lat, i nie pochowano ich w jednym czasie.

Polityka 8.2020 (3249) z dnia 18.02.2020; Nauka ; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Dane z kapelusza"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Kryzys diagnostyki prenatalnej. „Po co pani teraz te wyniki?”

Zgodnie z wiedzą medyczną jest tylko jedno wskazanie do przeprowadzenia badań prenatalnych, czyli tzw. żywa ciąża. W Polsce dotąd nieuznawane.

Agata Szczerbiak
20.06.2021