Nauka

Nie/prawda, że

Obalamy mity świata (o postrzeganiu przestrzeni, kotach i medycznych aplikacjach)

Kobiety orientują się w przestrzeni równie dobrze jak mężczyźni. Kobiety orientują się w przestrzeni równie dobrze jak mężczyźni. Getty Images
Jak odróżnić fakty naukowe od alternatywnych? Agitację od popularyzacji? Jak dostrzec to, co istotne? Oto nasz sceptyczny przegląd odkryć i przykryć.
Czarne koty mniej komunikują swoje stany emocjonalne (np. odczuwanie bólu) niż koty barwnie umaszczone.Akimasa Harada/Getty Images Czarne koty mniej komunikują swoje stany emocjonalne (np. odczuwanie bólu) niż koty barwnie umaszczone.

/ mit postrzegania

Obie płcie orientują się (w przestrzeni) jednakowo sprawnie

Mniemanie, że mężczyźni są obdarzeni wyższymi niż kobiety zdolnościami odnajdywania się w trzech wymiarach, liczy sobie już prawie pół wieku. Jedną z przyczym powstania tego stereotypu jest niefortunny epizod z historii psychologii. Przewagi poznawczej jednej płci zdawały się dowodzić serie eksperymentów przeprowadzonych w latach 70. ubiegłego wieku. Ówczesnym badaczom wydawało się, że kobiety gorzej radzą sobie z obracaniem „w głowie” brył geometrycznych i ich porównywaniem.

Polityka 8.2020 (3249) z dnia 18.02.2020; Nauka ; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie/prawda, że"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Kryzys diagnostyki prenatalnej. „Po co pani teraz te wyniki?”

Zgodnie z wiedzą medyczną jest tylko jedno wskazanie do przeprowadzenia badań prenatalnych, czyli tzw. żywa ciąża. W Polsce dotąd nieuznawane.

Agata Szczerbiak
20.06.2021