Nauka

Nie/prawda, że

Obalamy mity swiata (o antybiotykach, wędkarstwie i żołnierzach przyszłości)

Michael Yero / Unsplash
Jak odróżnić fakty naukowe od alternatywnych? Agitację od popularyzacji? Jak dostrzec to, co istotne? Oto nasz sceptyczny przegląd odkryć i przykryć.
Poszukuje się metod produkcji nowej klasy antybiotyków.Chris Ratcliffe/Bloomberg/Getty Images Poszukuje się metod produkcji nowej klasy antybiotyków.

/ na zdrowie

Walka z bakteriami: nowe otwarcie.

Antybiotyki to poważny problem. Raz, że ludzie zażywają ich w nadmiarze i niezgodnie ze wskazaniami. Dwa, że firmy farmaceutyczne nie chcą inwestować w ich produkcję, bo dla nich bardziej opłacalna jest sprzedaż leków na choroby przewlekłe. Dlatego na wiele zakażeń bakteryjnych nie działa żaden z kilkudziesięciu antybiotyków, jakie są na rynku. Nawet osiem nowych, które udało się odkryć w ostatnich 20 latach, i tak nie wykazuje skuteczności wobec najbardziej opornych zarazków.

Polityka 9.2020 (3250) z dnia 25.02.2020; Nauka ; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie/prawda, że"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Za murami seminariów. Co chłopaków tam pcha? Jak sobie radzą?

Dziś mamy w Polsce ponad 70 seminariów, gdzie klerycy przez sześć lat są przygotowywani do swego zawodu.

Adam Szostkiewicz
24.09.2021