Nauka

Sęk w łupaniu

Co wynika z eksperymentów archeologicznych

XIX-wieczna rycina przedstawiająca obozowisko hominidów. XIX-wieczna rycina przedstawiająca obozowisko hominidów. Time Life Pictures / Getty Images
Hominidzi już 2 mln lat temu przy wytwarzaniu narzędzi brali pod uwagę właściwości fizyczne kamieni ­– wynikło z eksperymentu naukowców z Kent. Ale czy współczesne doświadczenia rzeczywiście opowiadają prawdę o przeszłości? Niekoniecznie.
Z lewej repliki narzędzi ostatnich neandertalczyków żyjących w Europie, wykonane przez Witolda Migala z różnej jakości krzemieni. Na takich replikach naukowcy przeprowadzają swoje eksperymenty. Z prawej: bryła najlepszej jakości krzemienia czekoladowego, dającego bardzo ostre krawędzie.Leszek Zych/Polityka Z lewej repliki narzędzi ostatnich neandertalczyków żyjących w Europie, wykonane przez Witolda Migala z różnej jakości krzemieni. Na takich replikach naukowcy przeprowadzają swoje eksperymenty. Z prawej: bryła najlepszej jakości krzemienia czekoladowego, dającego bardzo ostre krawędzie.

Kamienne narzędzia to najczęściej spotykana pozostałość po naszych przodkach z paleolitu, a ponieważ trwał on ok. 2,5 mln lat, są one – poza kośćmi – głównym źródłem informacji o czasach sprzed pojawienia się Homo sapiens. Nic więc dziwnego, że to one dały nazwę całej epoce i stały się podstawą do podziału na kolejne kultury archeologiczne. Zachwyt nad tymi najprostszymi narzędziami, precyzją ich wykonania, pomysłowością i stopniem zaawansowania technicznego sprawia, że badacze od niemal 200 lat poddają je wnikliwym analizom.

Polityka 9.2020 (3250) z dnia 25.02.2020; Nauka ; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Sęk w łupaniu"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Rafał Wojaczek pod gwiazdą rozpaczną

Swego czasu stał się idolem i do dziś rozbudza namiętności wśród czytelników. Spośród wielu młodo zmarłych literackich straceńców i nadwrażliwców może jeszcze Halina Poświatowska wywołuje czytelnicze emocje. Blednie za to mit Edwarda Stachury, mało kto wraca do wierszy Andrzeja Bursy czy prozy Marka Hłaski. Dlaczego jedne literackie legendy trwają, inne zdają się rozwiewać?

Mirosław Pęczak
08.12.2001