Nauka

Sęk w łupaniu

Co wynika z eksperymentów archeologicznych

XIX-wieczna rycina przedstawiająca obozowisko hominidów. XIX-wieczna rycina przedstawiająca obozowisko hominidów. Time Life Pictures / Getty Images
Hominidzi już 2 mln lat temu przy wytwarzaniu narzędzi brali pod uwagę właściwości fizyczne kamieni ­– wynikło z eksperymentu naukowców z Kent. Ale czy współczesne doświadczenia rzeczywiście opowiadają prawdę o przeszłości? Niekoniecznie.
Z lewej repliki narzędzi ostatnich neandertalczyków żyjących w Europie, wykonane przez Witolda Migala z różnej jakości krzemieni. Na takich replikach naukowcy przeprowadzają swoje eksperymenty. Z prawej: bryła najlepszej jakości krzemienia czekoladowego, dającego bardzo ostre krawędzie.Leszek Zych/Polityka Z lewej repliki narzędzi ostatnich neandertalczyków żyjących w Europie, wykonane przez Witolda Migala z różnej jakości krzemieni. Na takich replikach naukowcy przeprowadzają swoje eksperymenty. Z prawej: bryła najlepszej jakości krzemienia czekoladowego, dającego bardzo ostre krawędzie.

Kamienne narzędzia to najczęściej spotykana pozostałość po naszych przodkach z paleolitu, a ponieważ trwał on ok. 2,5 mln lat, są one – poza kośćmi – głównym źródłem informacji o czasach sprzed pojawienia się Homo sapiens. Nic więc dziwnego, że to one dały nazwę całej epoce i stały się podstawą do podziału na kolejne kultury archeologiczne. Zachwyt nad tymi najprostszymi narzędziami, precyzją ich wykonania, pomysłowością i stopniem zaawansowania technicznego sprawia, że badacze od niemal 200 lat poddają je wnikliwym analizom.

Polityka 9.2020 (3250) z dnia 25.02.2020; Nauka ; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Sęk w łupaniu"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Skąd się wzięła niemiecka dokładność

Z dziejów niemieckiej dokładności. Czyli skąd się wzięła? Jest faktem czy trochę mitem?

Tomasz Targański
25.09.2021