Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Nauka

Sęk w łupaniu

Co wynika z eksperymentów archeologicznych

XIX-wieczna rycina przedstawiająca obozowisko hominidów. XIX-wieczna rycina przedstawiająca obozowisko hominidów. Time Life Pictures / Getty Images
Hominidzi już 2 mln lat temu przy wytwarzaniu narzędzi brali pod uwagę właściwości fizyczne kamieni ­– wynikło z eksperymentu naukowców z Kent. Ale czy współczesne doświadczenia rzeczywiście opowiadają prawdę o przeszłości? Niekoniecznie.
Z lewej repliki narzędzi ostatnich neandertalczyków żyjących w Europie, wykonane przez Witolda Migala z różnej jakości krzemieni. Na takich replikach naukowcy przeprowadzają swoje eksperymenty. Z prawej: bryła najlepszej jakości krzemienia czekoladowego, dającego bardzo ostre krawędzie.Leszek Zych/Polityka Z lewej repliki narzędzi ostatnich neandertalczyków żyjących w Europie, wykonane przez Witolda Migala z różnej jakości krzemieni. Na takich replikach naukowcy przeprowadzają swoje eksperymenty. Z prawej: bryła najlepszej jakości krzemienia czekoladowego, dającego bardzo ostre krawędzie.

Kamienne narzędzia to najczęściej spotykana pozostałość po naszych przodkach z paleolitu, a ponieważ trwał on ok. 2,5 mln lat, są one – poza kośćmi – głównym źródłem informacji o czasach sprzed pojawienia się Homo sapiens. Nic więc dziwnego, że to one dały nazwę całej epoce i stały się podstawą do podziału na kolejne kultury archeologiczne. Zachwyt nad tymi najprostszymi narzędziami, precyzją ich wykonania, pomysłowością i stopniem zaawansowania technicznego sprawia, że badacze od niemal 200 lat poddają je wnikliwym analizom.

Polityka 9.2020 (3250) z dnia 25.02.2020; Nauka ; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Sęk w łupaniu"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >