Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Nauka

Nie mścijmy się na nietoperzach

Czy powinniśmy się bać nietoperzy

Nietoperze są niezastąpionymi likwidatorami zwłaszcza nocnych szkodników. Bez nich nie można by prowadzić wielu upraw. Nietoperze są niezastąpionymi likwidatorami zwłaszcza nocnych szkodników. Bez nich nie można by prowadzić wielu upraw. Arterra/Universal Images Group / Getty Images
Od dawna nietoperze oskarżano o to, że ściągają na ludzi zabójcze zarazy. Jednak te latające ssaki niczemu nie zawiniły i choć ludzie je tępią, one nadal chcą nam służyć.
Nietoperz w berlińskim ogrodzie zoologicznym Tierpark.Olaf Wagner/Ullstein Bild/Getty Images Nietoperz w berlińskim ogrodzie zoologicznym Tierpark.

To nie przypadek, że niektóre z najgorszych epidemii w ostatnich latach – takie jak SARS, MERS czy ebola – wzięły swój początek od nietoperzy. Dotychczas nie potwierdzono, skąd pochodzi nowy, mający swoje początki w chińskim Wuhan koronawirus SARS-CoV-2, którego obecnie boi się cały świat. Ale wiadomo, że inne koronawirusy są patogenami odzwierzęcymi, których pierwotnym źródłem były właśnie nietoperze.

Tylko wtajemniczeni wiedzą jednak, jak krzywdzące byłoby porównywanie nietoperzy do demonów, gdyż w rzeczywistości to sam człowiek, poprzez niewłaściwe zachowania względem tych ssaków i przyrody, sprowadza na siebie wszystkie zarazy.

Polityka 10.2020 (3251) z dnia 03.03.2020; Nauka ; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie mścijmy się na nietoperzach"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >