Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Nauka

Nie mścijmy się na nietoperzach

Czy powinniśmy się bać nietoperzy

Nietoperze są niezastąpionymi likwidatorami zwłaszcza nocnych szkodników. Bez nich nie można by prowadzić wielu upraw. Nietoperze są niezastąpionymi likwidatorami zwłaszcza nocnych szkodników. Bez nich nie można by prowadzić wielu upraw. Arterra/Universal Images Group / Getty Images
Od dawna nietoperze oskarżano o to, że ściągają na ludzi zabójcze zarazy. Jednak te latające ssaki niczemu nie zawiniły i choć ludzie je tępią, one nadal chcą nam służyć.
Nietoperz w berlińskim ogrodzie zoologicznym Tierpark.Olaf Wagner/Ullstein Bild/Getty Images Nietoperz w berlińskim ogrodzie zoologicznym Tierpark.

To nie przypadek, że niektóre z najgorszych epidemii w ostatnich latach – takie jak SARS, MERS czy ebola – wzięły swój początek od nietoperzy. Dotychczas nie potwierdzono, skąd pochodzi nowy, mający swoje początki w chińskim Wuhan koronawirus SARS-CoV-2, którego obecnie boi się cały świat. Ale wiadomo, że inne koronawirusy są patogenami odzwierzęcymi, których pierwotnym źródłem były właśnie nietoperze.

Tylko wtajemniczeni wiedzą jednak, jak krzywdzące byłoby porównywanie nietoperzy do demonów, gdyż w rzeczywistości to sam człowiek, poprzez niewłaściwe zachowania względem tych ssaków i przyrody, sprowadza na siebie wszystkie zarazy.

Polityka 10.2020 (3251) z dnia 03.03.2020; Nauka ; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie mścijmy się na nietoperzach"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021