Nauka

Nie/prawda, że

Obalamy mity świata (o metanie, elektrycznych bakteriach i cytrusach)

Metanem żywią się mikroorganizmy żyjące w osadach, glebie i wodzie. Metanem żywią się mikroorganizmy żyjące w osadach, glebie i wodzie. Yiming Li / Getty Images
Jak odróżnić fakty naukowe od alternatywnych? Agitację od popularyzacji? Jak dostrzec to, co istotne? Oto nasz sceptyczny przegląd odkryć i przykryć.
Cytrusy przewożone na duże odległości pociągami i statkami pozostawiają niewielki ślad węglowy.Getty Images Cytrusy przewożone na duże odległości pociągami i statkami pozostawiają niewielki ślad węglowy.

/ gaz bez winy

Nie taki metan straszny, jak go malują

Nieodłącznym elementem wizji kresu antropocenu są opary metanu unoszące się znad topniejącej zmarzliny tajgi, Wyżyny Tybetańskiej, i spływających lodów Arktyki. Ten gromadzony przez tysiące lat ewolucji życia węglowodór uwalnia się do atmosfery, nasila efekt cieplarniany, w nieprzewidywalny sposób przyspieszając i tak galopujący kryzys klimatyczny. Bardzo się realizacji opisanego scenariusza obawiamy – ale akurat tego niesłusznie, donosi szanowany magazyn „Science”.

Polityka 10.2020 (3251) z dnia 03.03.2020; Nauka ; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie/prawda, że"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021