Nauka

Nie/prawda, że

Obalamy mity świata (o kwarantannie, glifosacie i homeopatii)

Czas izolacji powinien być możliwie krótki, a jeśli musi się wydłużyć, to tylko w ekstremalnym przypadku. Czas izolacji powinien być możliwie krótki, a jeśli musi się wydłużyć, to tylko w ekstremalnym przypadku. Masha Raymers / Getty Images
Jak odróżnić fakty naukowe od alternatywnych? Agitację od popularyzacji? Jak dostrzec to, co istotne? Oto nasz sceptyczny przegląd odkryć i przykryć.
W 2016 r. Amerykanie wydali na tzw. medycynę komplementarną 30 mld dol.Matthew Zinder/Getty Images W 2016 r. Amerykanie wydali na tzw. medycynę komplementarną 30 mld dol.

/ szkodliwa izolacja

Kwarantanna nie pozostaje bez wpływu na psychikę

Rok 1127 – to wtedy po raz pierwszy użyto słowa, które będzie się ubiegać o miano jednego z najpopularniejszych w roku 2020. Podejrzanym o przenoszenie zarazy podróżnym przybywającym z Lewantu władze Wenecji nakazały pozostawać w odosobnieniu przez 40 dni (quaranta giorni). Jaki wpływ miała kwarantanna na psychikę osób nią objętych? Naukowcy z King’s College London tego przypadku wprawdzie nie badali, ale systemowo przyjrzeli się raportom o psychologicznych efektach przymusowej izolacji podczas ostatnich epidemii, m.

Polityka 11.2020 (3252) z dnia 10.03.2020; Nauka; s. 63
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie/prawda, że"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Leociak: Kościół jako instytucję należy odrzucić

To już nie są czasy zdobywania nowego świata i nawracania siłą wszystkich „dzikusów”, czy tego chcą, czy nie – mówi prof. Jacek Leociak z Instytutu Badań Literackich PAN, autor „Młynów Bożych” i wydanego właśnie „Wiecznego strapienia. O kłamstwie, historii i Kościele”.

Katarzyna Czarnecka
30.11.2020