Nauka

Strach w procentach

Śmiertelne żniwo koronawirusa

Na kilka istotnych pytań dotyczących koronawirusa SARS-CoV-2 nauka nie zna jeszcze odpowiedzi. Tak wyglądają metropolie Europy i miasta w wielu miejscach świata. Na zdjęciu Budapeszt. Marzec 2020 r. Na kilka istotnych pytań dotyczących koronawirusa SARS-CoV-2 nauka nie zna jeszcze odpowiedzi. Tak wyglądają metropolie Europy i miasta w wielu miejscach świata. Na zdjęciu Budapeszt. Marzec 2020 r. Elkes Andor / Wikipedia
Liczba zgonów powodowanych przez koronawirusa to obecnie jeden z najgorętszych tematów. Mamy w tej sprawie dwie wiadomości: dobrą i złą.
Wycieczkowiec „Diamond Princess”, na którym przymusowo zamknięto na kwarantannie 3711 osób, w porcie w Jokohamie.Athit Perawongmetha/Reuters/Forum Wycieczkowiec „Diamond Princess”, na którym przymusowo zamknięto na kwarantannie 3711 osób, w porcie w Jokohamie.

Koronawirusem SARS-CoV-2 może zostać zarażonych od 60 do 70 proc. Niemców – ta wypowiedź Angeli Merkel rozgrzała do czerwoności media, zarówno te tradycyjne, jak i społecznościowe. Choć nie było jasne, co (lub kto) konkretnie skłoniło panią kanclerz do snucia aż tak apokaliptycznej wizji, natychmiast w ruch poszły kalkulatory. Liczby okazały się oczywiście zatrważające. W takim wypadku w Polsce mielibyśmy od ok. 23 do 26,5 mln zarażonych. I skoro wirus zabija – jak na początku marca ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) – 3,4 proc.

Polityka 13.2020 (3254) z dnia 24.03.2020; Nauka ; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Strach w procentach"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Olimpiada inna niż wszystkie

Potwierdza się reguła: drugi tydzień olimpijskiej rywalizacji jest dla Polaków bardziej udany niż pierwszy. Ale wiele wskazuje na to, że do niedużej średniej jedenastu medali z poprzednich igrzysk tym razem nie dociągniemy.

Marcin Piątek
03.08.2021