Nauka

Nie/prawda, że

Obalamy mity świata (o ptakach, owulacji i o świecie cyfrowym)

Przybywa u nas niektórych gatunków ptaków, na przykład zaroślówek i wójcików. Przybywa u nas niektórych gatunków ptaków, na przykład zaroślówek i wójcików. VictorTyakht / Getty Images
Jak odróżnić fakty naukowe od alternatywnych? Agitację od popularyzacji? Jak dostrzec to, co istotne? Oto nasz sceptyczny przegląd odkryć i przykryć.
Panie będące w trakcie owulacji patrzyły przychylniej na wszystkich mężczyzn, niezależnie od ich zachowania i usposobienia.Getty Images Panie będące w trakcie owulacji patrzyły przychylniej na wszystkich mężczyzn, niezależnie od ich zachowania i usposobienia.

/ wójciki zmian

W Polsce przybywa niektórych ptaków zimujących w Indiach

Niebawem na polskie lęgowiska będą wracać ptaki zimujące w tzw. ciepłych krajach. Także w Indiach. Przylecą stamtąd muchołówki małe, mieszkanki starych lasów, a także amatorzy rozmaitych zakrzaczeń, w tym dziwonie, z samcami o karmazynowych kapturach, efektownie żółte (znów tylko u chłopaków) pliszki cytrynowe oraz solidarnie dla obu płci burawo niepozorne zaroślówki i wójciki zielone. Towarzystwo to łączy podbój, którego dokonały w ubiegłym wieku: startując z dalekich kresów wschodnich kontynentu, zasiedliły nowe terytoria w Europie, także nad Wisłą.

Polityka 14.2020 (3255) z dnia 31.03.2020; Nauka ; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie/prawda, że"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021