Nauka

Menu dla supermena

Mit superdiety

Wiele osób poszukuje, niektórzy wręcz obsesyjnie, informacji, czego mają unikać, by ustrzec się raka, a dzięki czemu przedłużą sobie życie. Wiele osób poszukuje, niektórzy wręcz obsesyjnie, informacji, czego mają unikać, by ustrzec się raka, a dzięki czemu przedłużą sobie życie. Brett Stevens / Getty Images
Wnioski wyciągane z badań dotyczących wpływu żywności na zdrowie i długość życia są w większości nieprawidłowe.
Płynące do opinii publicznej sprzeczne wnioski z badań obserwacyjnych – że dany produkt wydłuża życie, a potem okazuje się, iż jednak skraca – w sposób oczywisty podważają zaufanie do nauki.Ilka && Franz/Getty Images Płynące do opinii publicznej sprzeczne wnioski z badań obserwacyjnych – że dany produkt wydłuża życie, a potem okazuje się, iż jednak skraca – w sposób oczywisty podważają zaufanie do nauki.

Pijący zieloną herbatę mają o 15 proc. mniejsze ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny – ekscytowały się media na początku tego roku. W lutym zaś donosiły, że japońska zupa miso (a być może też inne potrawy na bazie sfermentowanej soi) zmniejsza ryzyko zgonu aż o 10 proc.

Media uwielbiają takie historie, gdyż natychmiast przyciągają one uwagę odbiorców. Wiele osób poszukuje, niektórzy wręcz obsesyjnie, informacji, czego mają unikać, by ustrzec się raka, a dzięki czemu przedłużą sobie życie.

Polityka 16.2020 (3257) z dnia 14.04.2020; Nauka ; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Menu dla supermena"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Chorwacja – co zobaczyć w drodze nad morze?

Wakacje w Chorwacji kojarzymy przede wszystkim z plażowaniem, kuchnią i zabytkami. Słusznie, ale w głębi kraju czekają na nas prawdziwe skarby natury, które po prostu trzeba zobaczyć!

Prezentacja
21.04.2021