Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Nauka

Zgryz rysia

Korytarz dla rysia

W Polsce żyje tylko ok. 200 rysi. Można je spotkać (ale to niezwykle trudne) w Puszczach: Białowieskiej, Augustowskiej, Kampinoskiej, Piskiej, Boreckiej oraz na Roztoczu i w Bieszczadach. W Polsce żyje tylko ok. 200 rysi. Można je spotkać (ale to niezwykle trudne) w Puszczach: Białowieskiej, Augustowskiej, Kampinoskiej, Piskiej, Boreckiej oraz na Roztoczu i w Bieszczadach. Arterra/Universal Images Group / Getty Images
Radzi sobie w lesie i górach. Na stepie i pustyni. W upale i mrozie. I nie przeszkadza mu wyjątkowo mała różnorodność genetyczna. Ten dziki kot ma tylko jeden problem: ludzi.
Choć rzadkie, jest to zwierzę popularne – w 1965 r. trafiło nawet na znaczek pocztowy.Getty Images Choć rzadkie, jest to zwierzę popularne – w 1965 r. trafiło nawet na znaczek pocztowy.

Wyniki badań rysia eurazjatyckiego (Lynx lynx) wydają się zaprzeczać zdrowemu rozsądkowi. Ten drapieżnik jest przecież jednym z najszerzej rozprzestrzenionych dzikich kotów na świecie. Można go spotkać od Europy Środkowej i Skandynawii, aż po krańce azjatyckiej części Rosji. Na tym ogromnym obszarze zamieszkuje zarówno lasy, jak i tereny krzewiaste, stepy, pustynie, lądy położone niemal na poziomie morza i góry o wysokości 5,5 tys. m. Część przystosowała się do klimatu śródziemnomorskiego, część do umiarkowanego lub borealnego.

Polityka 18.2020 (3259) z dnia 27.04.2020; Nauka i cywilizacja; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Zgryz rysia"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014