Nauka

Lud potrzebuje ludzi

Tak zakorzenia się populizm

Jakimi narzędziami opisywać tak różne populizmy, od Ameryki Donalda Trumpa, Wenezueli Hugo Cháveza i Filipin Rodrigo Dutertego, po Węgry Viktora Orbána i Polskę Jarosława Kaczyńskiego? Odpowiedzi szuka Pierre Rosanvallon w książce „Le siècle du populisme”. Na zdjęciu: prezydent USA przemawiający w Belgrade w Montanie. Jakimi narzędziami opisywać tak różne populizmy, od Ameryki Donalda Trumpa, Wenezueli Hugo Cháveza i Filipin Rodrigo Dutertego, po Węgry Viktora Orbána i Polskę Jarosława Kaczyńskiego? Odpowiedzi szuka Pierre Rosanvallon w książce „Le siècle du populisme”. Na zdjęciu: prezydent USA przemawiający w Belgrade w Montanie. Carlos Barria/Reuters / Forum
Populizm, kojarzony z obszarami zacofania ekonomicznego i cywilizacyjnego, zaczął święcić triumfy również w bogatych krajach ustabilizowanej demokracji. Co zrobić, żeby nie umocnił się w czasie kryzysu?
materiały prasowe

Populizm w ostatnich dziesięcioleciach rósł w siłę w tempie zastraszającym. Z niepokojem i ze zdziwieniem obserwowano, jak umacnia się w europejskich państwach uważanych za ostoje demokracji – we Francji, w Wielkiej Brytanii, w Niemczech, w Szwajcarii. Zapuścił solidne korzenie w USA. Ogarniał kraje postkomunistyczne, które z racji doświadczeń historycznych, zdawałoby się, powinny być uodpornione na wszelkie dążenia autorytarne.

Ale czym właściwie ten dzisiejszy populizm jest? Ideologią?

Polityka 19.2020 (3260) z dnia 05.05.2020; Nauka i cywilizacja; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Lud potrzebuje ludzi"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021