„Polityka” prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Odpocznij przed walką

Nowe sieciowe miejsca do życia

„Animal Crossing”, „Fortnite” i „The Sims” to gry-światy, w których możemy być uczestnikami i demiurgami życia społecznego. „Animal Crossing”, „Fortnite” i „The Sims” to gry-światy, w których możemy być uczestnikami i demiurgami życia społecznego. materiały prasowe
Ucieczka do wirtualnego świata to nie tylko sposób zabicia czasu. Nowe sieciowe gry stwarzają nowe miejsca do życia.
Gra „Fortnite”.materiały prasowe Gra „Fortnite”.

Widowiskowy „Matrix” sióstr Wachowskich z 1999 r. opowiadał o ludzkości zniewolonej przez sztuczną inteligencję w wirtualnej rzeczywistości i dobrze oddawał powszechną technofobię, która towarzyszyła przełomowi tysiącleci. Dziś można go interpretować zupełnie inaczej: nie jako dystopię, czyli zaprojektowany system opresji, ale dreamtopię. To słowo opisuje świat, w którym reakcją na kryzys i katastrofę jest ucieczka do krainy cyfrowych snów. Oto ludzkość sprawiła, że Ziemia stała się niezdatna do życia, jedynym wyjściem jest ukrycie się w symulacji. Matrix nie jest więc więzieniem, lecz wybawieniem.

O grach komputerowych mówiło się do tej pory zwykle w kontekście negatywnym – jako źródle przemocy czy (na równi z pornografią) kryzysu męskości. Paszporty POLITYKI były jednym z nielicznych – obok giełdowego sukcesu twórców „Wiedźmina”, spółki CD Project Red – przejawów doceniania kultury cyfrowej. Ale w ostatnich tygodniach światowe media rozpisują się o pozytywnych skutkach wirtualnych wakacji w grze „Animal Crossing: New Horizons”, symulatorze małej, sielskiej społeczności.

Przyjaźń i czas

Słowo „symulator” kojarzyło się kiedyś z grami pozwalającymi na zabawę z tak ekscytującymi pojazdami jak samoloty, czołgi czy samochody wyścigowe. Zmieniło się to w 2008 r., gdy na rynku pojawił się pierwszy „Farming Simulator” – gra, w której można było sprawdzić się jako rolnik, używać realistycznych maszyn i po prostu pracować. Dziś fanami gatunku są zarówno nowocześni farmerzy, jak i mieszczuchy szukające ucieczki w miejsce, w którym robi się „prawdziwe” rzeczy, a nie tylko tabele w Excelu.

Innym popularnym symulatorem jest seria „The Sims”.

Polityka 22.2020 (3263) z dnia 26.05.2020; Nauka i cywilizacja; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Odpocznij przed walką"
Reklama