Nauka

Medycyna awatarów

Wirtualna rehabilitacja

Rehabilitacja z wykorzystaniem trenażerów i wirtualnej rzeczywistości wymaga kontroli ze strony terapeuty, ale nie jego stałej obecności. Rehabilitacja z wykorzystaniem trenażerów i wirtualnej rzeczywistości wymaga kontroli ze strony terapeuty, ale nie jego stałej obecności. BEW
Demonizowanie gier komputerowych i gogli, za pomocą których można przenieść się do wirtualnej rzeczywistości, nie ma uzasadnienia w rehabilitacji. Ta obiecująca terapia łączy wysiłek z zabawą.
Rehabilitacja w rzeczywistości wirtualnej jest terapią całego mózgu, a nie wybranego obszaru kory mózgowej lub izolowanej części ciała.Alamy Stock Photo/BEW Rehabilitacja w rzeczywistości wirtualnej jest terapią całego mózgu, a nie wybranego obszaru kory mózgowej lub izolowanej części ciała.

Wirtualne technologie w medycynie to już nic nowego, bo na salach operacyjnych można coraz częściej spotkać chirurgów w goglach, wspomagających się wirtualną rzeczywistością. Trójwymiarowe obrazy z wnętrza ciała zaczęły być pomocne przy kształceniu lekarzy, a gry komputerowe pozwalają im doskonalić manualne umiejętności. To, co jeszcze nie tak dawno było zabawą, dziś upowszechnia się w świecie wymagającym podejmowania szybkich, ale rozważnych decyzji, precyzyjnych ruchów i dokładnej analizy danych.

Polityka 23.2020 (3264) z dnia 02.06.2020; Nauka i cywilizacja; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Medycyna awatarów"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

CZECHY: Bezlitośni komornicy

Huragan, który niedawno uderzył w Morawy, nie tylko pozrywał tysiące dachów, lecz także odsłonił patologię czeskiej branży komorniczej, ścigającej za długi nawet dzieci.

Tomasz Maćkowiak
02.08.2021