Nauka

Nie dla nas egzoświaty

Poszukiwana... inna planeta!

Tak mogłaby wyglądać gwiazda Proxima Centauri z powierzchni planety Proxima Centauri b, gdybyśmy kiedykolwiek tam dotarli. W tle dwie gwiazdy Alfa Centauri. Tak mogłaby wyglądać gwiazda Proxima Centauri z powierzchni planety Proxima Centauri b, gdybyśmy kiedykolwiek tam dotarli. W tle dwie gwiazdy Alfa Centauri. M. Kornmesser / ESO
Poszukiwanie planet – zwłaszcza podobnych do Ziemi i takich, które mogą sprzyjać życiu – stało się ważną gałęzią astronomii. Wciąż jednak nie możemy znaleźć drugiego domu.

Udany start rakiety SpaceX zbudowanej przez prywatne przedsiębiorstwo należące do miliardera Elona Muska rozpalił dyskusję o nowej epoce eksploracji kosmosu. Powracają nie tylko plany komercyjnych lotów w przestrzeni okołoziemskiej, ale także ambitniejsze wizje kolonizacji odległych planet. Czy kosmiczna emigracja będzie wyjściem awaryjnym, nawet jeśli dostępnym tylko dla nielicznych, gdy już zniszczymy na Ziemi warunki do życia?

Niestety, pozostałe planety i duże księżyce Układu Słonecznego absolutnie nie nadają się do zasiedlenia.

Polityka 24.2020 (3265) z dnia 08.06.2020; Nauka i cywilizacja; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie dla nas egzoświaty"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Przyczyny powstania III Rzeszy

Upadek pierwszej niemieckiej demokracji, Republiki Weimarskiej, był niemal zaprogramowany przez wydarzenia wewnętrzne i międzynarodowe. Demokracja ta powstała z niezaakceptowanej klęski w Wielkiej Wojnie. Kontestowano ją na prawicy i lewicy.

Jerzy Holzer
21.09.2021