Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Zostało nam pół roku

Klimat odetchnął. Nie zmarnujmy tego kryzysu!

Większość państw Unii, w tym największe gospodarki – Niemcy, Francja i Włochy – popierają pomysł, by antyrecesyjne działania interwencyjne były zgodne z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu. Większość państw Unii, w tym największe gospodarki – Niemcy, Francja i Włochy – popierają pomysł, by antyrecesyjne działania interwencyjne były zgodne z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu. SFC 9394 / Polityka
Pandemia Covid-19 zrobiła dla klimatu więcej niż działania wszystkich rządów razem wzięte. Nie zmarnujmy tego kryzysu, apeluje Międzynarodowa Agencja Energii.
Oto pojawiła się niepowtarzalna szansa, by dokonać historycznego zwrotu i rozpocząć trend systematycznego zmniejszania emisji.Michał Tuliński/Forum Oto pojawiła się niepowtarzalna szansa, by dokonać historycznego zwrotu i rozpocząć trend systematycznego zmniejszania emisji.

Spowolnienie gospodarcze wynikające z „zamrożenia” społeczeństw i recesja przyczynić się mogą do największego zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych w ludzkiej historii. Redukcje te mogą nawet przekroczyć 7 proc. w 2020 r. – wynika z wyliczeń opublikowanych w magazynie naukowym „Nature Climate Change”. Kiepska to pociecha, że największym przyjacielem klimatu okazał się śmiercionośny patogen.

Dlatego to nie przedłużająca się pandemia i kryzys mają być sposobem na walkę z globalnym ociepleniem. Przeciwnie, to ratowanie gospodarek przed upadkiem stwarza niepowtarzalną okazję, by uciec do przodu, czyli do przyjaźniejszej środowisku przyszłości, przekonują eksperci Międzynarodowej Agencji Energii (IEA).

Chłodna analiza

Rachunek jest prosty, a czasu na dobre decyzje mało, bo trzeba je podjąć w najbliższych miesiącach. To wtedy bowiem koncentrować się będą działania interwencyjne rządów, które wedle aktualnych szacunków planują wydać 9 bln dol. Pieniądze te można wykorzystać, aby chronić stan posiadania z nadzieją, że po kryzysie wróci stara „normalność”. Lub uznać, że powrotu do świata sprzed pandemii nie ma, i zacząć inwestować w rozwój zgodnie z celami polityki klimatycznej. Najważniejsze jednak, że taka strategia jest nie tylko ekologicznie słuszna, ale także opłacalna.

Konkrety przedstawia raport specjalny IEA opublikowany pod tytułem „Sustainable Recovery Plan”, a w jego przygotowaniu uczestniczył Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Żadnej z tych organizacji nie można zarzucić aktywizmu ekologicznego, ich eksperci raczej wolą patrzeć na liczby, statystyki i trendy niż na ideowe etykiety. A chłodna analiza prowadzi do oczywistych wniosków.

Po pierwsze, badacze zajmujący się klimatem pokazali, że warunkiem stabilizacji klimatu we w miarę bezpiecznych granicach jest zatrzymanie wzrostu temperatury atmosfery na poziomie 1,5 st.

Polityka 27.2020 (3268) z dnia 30.06.2020; Nauka i cywilizacja; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Zostało nam pół roku"
Reklama