Nauka

Zagonić, zabić, zaczerpnąć moc

Polowania w pradziejach

Na rozwój technik łowieckich miało wpływ pojawienie się w Afryce ok. 70 tys. lat temu kamiennych ostrzy do broni drzewcowej oraz łuku. Na rozwój technik łowieckich miało wpływ pojawienie się w Afryce ok. 70 tys. lat temu kamiennych ostrzy do broni drzewcowej oraz łuku. SPL / EAST NEWS
Nie jesteśmy zbyt szybcy i silni, ale gdy polujemy w grupie z bronią w ręku i stosujemy podstęp, nie mamy sobie równych w świecie zwierząt. Nie zawsze tak było, stąd podziw i szacunek dla zwierząt, które z trudem zabijaliśmy.
Rysunek dwóch prehistorycznych drewnianych włóczni znalezionych w Schöningen w Niemczech w latach 90. XX w. Przedmioty te, mające ponad 300 tys. lat, są najstarszą zachowaną bronią myśliwską na świecie.SPL/EAST NEWS Rysunek dwóch prehistorycznych drewnianych włóczni znalezionych w Schöningen w Niemczech w latach 90. XX w. Przedmioty te, mające ponad 300 tys. lat, są najstarszą zachowaną bronią myśliwską na świecie.

Gdy myślimy o polowaniach w pradziejach, oczami wyobraźni widzimy półnagich myśliwych, którzy zasypują kamieniami zapędzonego do dołu rozjuszonego mamuta albo dźgają oszczepami stojącego na dwóch nogach potężnego niedźwiedzia jaskiniowego. Taką wizję utrwaliły ilustracje czeskiego artysty Zdenka Buriana z popularnych w PRL albumów i książek o prehistorii.

Najnowsze badania zweryfikowały ten obraz. I nie chodzi tylko o to, że nie każdy myśliwy wyglądał niczym grecki atleta, albo że podczas polowań w naszej części Europy wszyscy byli ubrani, bo panowały tu syberyjskie mrozy, ale o to, kiedy nasi przodkowie zaczęli wyprawiać się na grubego zwierza, jak zmieniały się strategie łowieckie, czy polowały kobiety albo kiedy pojawiły się psy jako pomocnicy.

Polityka 29.2020 (3270) z dnia 14.07.2020; Nauka i cywilizacja; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Zagonić, zabić, zaczerpnąć moc"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021