Przy maksymalnej mobilizacji wygrał o włos, ale wziął wszystko. Zwycięstwo Andrzeja Dudy pieczętuje rozpad wspólnoty politycznej Polaków.
Nie rozchodźmy się; ta przegrana jest zapowiedzią zwycięstwa, przede wszystkim nad naszą własną, absurdalną, wojną domową.
Mierzył w drugą turę, ale był trzeci. Wciąż jednak ma kaznodziejską wiarę w to, że jego polityczny projekt wypali. Jakie plany ma Szymon Hołownia i jego Ruch Polska 2050?
Ivan Krastev, politolog, o ponadpolitycznej wspólnocie losu i ratowaniu społeczeństw przed apokalipsą.
Na plażach pustawo, w smażalniach i barach też. Turyści wydają pieniądze powściągliwie. Jakby to nie był początek sezonu, ale koniec. Tak wyglądał pierwszy tydzień wakacji nad polskim morzem.
Żadnych aukcji, biegów charytatywnych, koncertów. Ponad dwa miesiące izolacji zdemolowały finanse fundacji i organizacji pomocowych. Hospicja liczą każdą złotówkę.
Ona przyszła na świat pierwsza. On kilka godzin później. Parę ulic od siebie, w tym samym mieście. Oba porody, każdy na swój sposób, stały się wydarzeniem publicznym.
Wyzwiska, seksizm i szantaż to stałe elementy kształcenia młodych lekarzy. Relacje między studentami a ich wykładowcami często przypominają wojskową falę.
Ruszyliśmy autami na urlopy. Jakimi? Otóż ciągle jeździmy zgniotkami i zlepieńcami. Tak policjanci z drogówki nazywają auta poskładane z kilku kupek złomu.
Boeing 737 Max znowu zacznie latać, ale podczas pandemii mało kto czeka na ten dzień. Przewoźnicy mają mnóstwo samolotów, a pasażerowie – obaw. Przemysł lotniczy wykonuje finansowe i organizacyjne akrobacje. Grozi korkociąg?
W debatach o pomocy dla krajów dotkniętych epidemicznym kryzysem Holandia wychodzi na wyjątkowego sknerusa. Ale inaczej być nie może, bo to byłoby wbrew holenderskiej naturze.
Co walka z rasizmem, #MeToo, tęczowe ruchy i żądania odszkodowań za kolonializm mają ze sobą wspólnego?
Świat zbrojeń przyspieszył do hiperszybkości. Stany Zjednoczone, Chiny, także Rosja tworzą broń nowej epoki. Zupełnie nie jesteśmy na to przygotowani.
Kolejne pokolenie spektakularnie włączyło się do amerykańskiej polityki. Fani koreańskiego popu i nastolatki ze słynnego TikToka, zwarta internetowa armia podbijająca glob.
Jak porównywać ryzyko związane ze zjedzeniem banana do ryzyka śmierci na Covid-19? Statystycy to wiedzą. Czy wiedzą też, jak żyć?
Nie jesteśmy zbyt szybcy i silni, ale gdy polujemy w grupie z bronią w ręku i stosujemy podstęp, nie mamy sobie równych w świecie zwierząt. Nie zawsze tak było, stąd podziw i szacunek dla zwierząt, które z trudem zabijaliśmy.
Ile ma lat? Jaka była jej dieta? W jaki sposób umarła? Paleozoolodzy z Uniwersytetu Wrocławskiego próbują zdobyć jak najwięcej informacji na temat zwierzęcia żyjącego na terenie Polski ponad 100 tys. lat temu. W badaniach pomagają im specjaliści z całego świata.
Spór o oryginalne tablice z postulatami strajkujących w Stoczni Gdańskiej jest polityczny. PiS nie przejął Europejskiego Centrum Solidarności, więc chce przejąć jego najcenniejszy eksponat.
O tym, jak Piast Konrad Biały walczył przeciwko Władysławowi Jagielle pod Grunwaldem, opowiada historyk z Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Marek Janicki, specjalista od średniowiecznych dziejów Polski i Litwy.
Edward Kelly, znany jako Ned, był synem irlandzkiego złodzieja zesłanego do kolonii karnej na antypody, buntownikiem i australijską legendą, budzącą od ponad stu lat skrajne emocje.
Życiorys Harriet Tubman to zaiste niezwykła opowieść.
Fabularny schemat filmu o dojrzewaniu na amerykańskiej prowincji.
Sekrety, romanse, mezalianse, nieślubne i ukrywane dzieci.
Zbudowany na australijskiej pustyni obóz jest piekłem, nie tylko dla osadzonych tam, czekających latami na rozpatrzenie wniosku o azyl i wizę imigrantów.
Książka składa się ze wspomnień, migawek i wywiadów.
Boni opowiada o utopijnym projekcie idealnego miasta położonego w Indiach – Auroville.
Chyba każdy, kto miał szczęście poznać zmarłą w ubiegłym roku Marię Iwaszkiewicz lub czytał kiedyś jej wspomnienia, przyzna, że jednym z najważniejszych dla niej słów było słowo pamięć.
To muzyka intensywna, pełna pasji i dojrzałości.
Lucinda Williams wydaje się niezdolna do wydania słabej czy przeciętnej płyty.
Kolejna płyta z serii firmowanej przez Polskie Radio Chopin, której bohaterami są wybitni polscy pianiści przeszłości, poświęcona jest sztuce wykonawczej Barbary Hesse-Bukowskiej.
Urszula Broll zmarła w lutym w wieku 90 lat, nie doczekawszy swojej retrospektywnej wystawy, w której przygotowywaniu brała jeszcze czynny udział.
Co można robić z dziełami sztuki? Można je podziwiać i kontemplować. Ale także kraść, niszczyć, fałszować. Oraz – o czym ostatnio najgłośniej – nieudolnie restaurować.
Polska fantastyka nie od dziś ma problem ze swoją prawą stroną, ale wygląda na to, że wreszcie nadchodzą zmiany.
Dokąd idą? O czym myślą? Mam też taki dyżurny zestaw pytań zapożyczony od Kieślowskiego: Kim pani jest? Co pan by chciał? Potem jest u mnie coraz łatwiej, bo pytam już tylko o sens życia – mówi dokumentalista Paweł Łoziński, współautor „W domu”, nowelowego filmu HBO o pandemii w Polsce.
Polska premiera „Sabriny” Nicka Drnaso, pierwszej powieści graficznej nominowanej do nagrody Bookera, to okazja, by zastanowić się, dlaczego komiks wciąż nie funkcjonuje w masowej wyobraźni jako wartościowa literatura.
Nie ma co udawać – istnieją na świecie ludzie, którzy doszli do wniosku, że płodzenie dzieci, na przykład w związku z katastrofą klimatyczną, jest niedopuszczalne moralnie.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Jedni uważają, że tak, inni, że wybory Duda–Trzaskowski to były ostatnie wolne wybory w Polsce, jeszcze inni sądzą, że to były już pierwsze wybory nowego porządku.
Ja na strachy jestem odporny. Nie tacy już mnie straszyli i to prawie od urodzenia.
Duża różnica potencjałów między Dudą a Trzaskowskim musi budzić niepokój, zwłaszcza gdy do potencjału Dudy doda się potencjał innych polityków PiS.
Szlak pisarzy świętokrzyskich pełen jest nazwisk blaknących. Ale też rodziła i przyciągała ta ziemia gigantów. Jadąc ich śladem, można nałykać się wspaniałych historii i widoków.
Pół plus pół
Nie rozchodźmy się; ta przegrana jest zapowiedzią zwycięstwa, przede wszystkim nad naszą własną, absurdalną, wojną domową.