Historia

Podzieleni sklejką

Konflikt o tablice Solidarności

Brama Stoczni Gdańskiej, sierpień 1980 r. Brama Stoczni Gdańskiej, sierpień 1980 r. Jan Palik / Fotonova
Spór o oryginalne tablice z postulatami strajkujących w Stoczni Gdańskiej jest polityczny. PiS nie przejął Europejskiego Centrum Solidarności, więc chce przejąć jego najcenniejszy eksponat.
Hasła na murze Stoczni Gdańskiej, sierpień 1980 r.Tadeusz Kłapyta/Wikipedia Hasła na murze Stoczni Gdańskiej, sierpień 1980 r.

Dwie płyty z cieniutkich warstw sosny. Na nich traserskimi ołówkami i czerwoną farbą miniową wypisane 21 postulatów strajkujących w sierpniu 1980 r. w Stoczni Gdańskiej. To najcenniejszy eksponat wystawy stałej Europejskiego Centrum Solidarności. Czy ECS go utraci?

Pół roku temu Narodowe Muzeum Morskie wypowiedziało umowę depozytu i zażądało zwrotu tablic. Termin właśnie upłynął. ECS odmówiło stanowczo, wspierane głosami Macieja Grzywaczewskiego i Małgorzaty Rybickiej, wdowy po Arkadiuszu „Aramie” Rybickim, która na konferencję prasową przyszła z portretem utraconego w katastrofie smoleńskiej męża.

Polityka 29.2020 (3270) z dnia 14.07.2020; Historia; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Podzieleni sklejką"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Operacja „Hiacynt”. Jak to było naprawdę?

Na ekrany wszedł „Hiacynt”, film o akcji służb PRL skierowanych przez gen. Czesława Kiszczaka przeciwko homoseksualistom.

Andrzej Krajewski
17.10.2021