Świat

Hojny jak Holender

HOLANDIA: Skąpy jak Holender

Holendrzy nie pouczają nikogo, jak ma żyć, nie narzucają nikomu swoich wzorców, podobnie jak nie czynili tego w przeszłości. Holendrzy nie pouczają nikogo, jak ma żyć, nie narzucają nikomu swoich wzorców, podobnie jak nie czynili tego w przeszłości. Getty Images
W debatach o pomocy dla krajów dotkniętych epidemicznym kryzysem Holandia wychodzi na wyjątkowego sknerusa. Ale inaczej być nie może, bo to byłoby wbrew holenderskiej naturze.
Premier Holandii Mark Rutte.DDP Images/Forum Premier Holandii Mark Rutte.

Po wewnętrznych polemikach i zewnętrznych naciskach rząd Holandii zdecydował się wesprzeć europejski fundusz pomocy w walce z koronawirusem sumą między 600 mln a 1,2 mld euro. Informując w parlamencie o tej decyzji, premier Mark Rutte przeprosił za zwłokę unijnych sojuszników, szczególnie Włochy, Hiszpanię i Portugalię, a przede wszystkim za retorykę holenderskiej debaty na ten temat. Nie brakowało złośliwości, pomówień, oskarżeń o złe gospodarowanie u południowych sąsiadów i niewiary w zgodne z deklaracjami spożytkowanie pieniędzy.

Polityka 29.2020 (3270) z dnia 14.07.2020; Świat; s. 38
Oryginalny tytuł tekstu: "Hojny jak Holender"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021