Nauka

Cywilizacja, której nie było

Neandertalczycy nie tacy głupi

Jaskinia El Castillo w Hiszpanii, gdzie odkryto malowidła wykonane prawdopodobnie przez neandertalczyków blisko 40 tys. lat temu. Jaskinia El Castillo w Hiszpanii, gdzie odkryto malowidła wykonane prawdopodobnie przez neandertalczyków blisko 40 tys. lat temu. AFP / EAST NEWS
Neandertalczycy to w powszechnym mniemaniu symbole prymitywizmu i upadku. Nauka jednak zasadniczo zweryfikowała poglądy o tym gatunku.
Na podstawie kości znalezionych w La Chapelle-aux-Saints naukowcy zrekonstruowali prawdopodobny wygląd pary neandertalczyków.E. Daynes/SPL/EAST NEWS Na podstawie kości znalezionych w La Chapelle-aux-Saints naukowcy zrekonstruowali prawdopodobny wygląd pary neandertalczyków.

Przegrani nie piszą historii, a zarówno wielkie gady sprzed 65 mln lat, jak i nasi neandertalscy kuzyni wymarli. Dinozaury, jako gady, przegrały ze ssakami. Neandertalczycy, którzy zamieszkiwali Europę na długo przed Homo sapiens, znikli wkrótce po naszym przybyciu na Stary Kontynent. W obu przypadkach historia mogła potoczyć się inaczej, a wtedy świat dzisiejszy byłby zupełnie inny.

I dinozaury, i neandertalczycy doczekali się swoistej rehabilitacji. Dla dinozaurów przełomem okazały się prace amerykańskiego paleontologa Roberta Bakkera w latach 70.

Polityka 30.2020 (3271) z dnia 21.07.2020; Nauka i cywilizacja; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Cywilizacja, której nie było"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021