Nauka

Recepta na wysokie c

Jak pandemia zaszkodziła walce z wirusem HCV

W innych krajach już dawno zabrano się za eliminację zakażeń HCV, ponieważ jest to jedna z nielicznych chorób przewlekłych, jaką rzeczywiście da się już w pełni wyleczyć. W innych krajach już dawno zabrano się za eliminację zakażeń HCV, ponieważ jest to jedna z nielicznych chorób przewlekłych, jaką rzeczywiście da się już w pełni wyleczyć. Getty Images
Bez ogólnopolskiej strategii nie pokonamy epidemii wirusa HCV. Zwłaszcza że koronawirus wszedł w paradę, a ministrowi zdrowia brakuje wyobraźni.
Wirus zapalenia wątroby typu C widziany w mikroskopie elektronowym.Charles Rice/Wikipedia Wirus zapalenia wątroby typu C widziany w mikroskopie elektronowym.

Początek marca 2020 r. Rząd przedstawia w Sejmie informację o stanie przygotowań związanych z zagrożeniem nadciągającą epidemią Covid-19. Przy okazji wypływa kwestia wirusowych zapaleń wątroby typu C (wzw C), wywoływanych przez wirusa HCV. Opozycja wskazuje ją jako przykład nierozwiązanego od lat problemu z zakresu chorób zakaźnych.

Ale minister zdrowia Łukasz Szumowski bagatelizuje sprawę i oświadcza, że wzw C to „w tej chwili problem szczątkowy, bo w większości Polski wirus HCV został wyeliminowany”.

Polityka 30.2020 (3271) z dnia 21.07.2020; Nauka i cywilizacja; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Recepta na wysokie c"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021