Nauka

Wszechnice się chwieją

Jak pandemia osłabiła słynne uczelnie

Bodleian Library, główna biblioteka Uniwersytetu Oksfordzkiego, po blisko półrocznej przerwie otworzy się dla studentów i pracowników naukowych. Bodleian Library, główna biblioteka Uniwersytetu Oksfordzkiego, po blisko półrocznej przerwie otworzy się dla studentów i pracowników naukowych. Getty Images
Pandemia uderzyła w uczelnie wyższe, szczególnie anglosaskie, bo to one są najbardziej uzależnione od studentów zagranicznych. Również tych z Polski.
Dziedziniec Harvard University.Mancala/Wikipedia Dziedziniec Harvard University.

Przylatywali co roku tłumnie z różnych zakątków świata, by wejść w mury jednej z wymarzonych uczelni i zacząć studia, które miały zapewnić przyszłość. Na dziedzińcach kampusów od razu rzucali się w oczy – rozglądali się niepewnie, w rękach trzymali teczki z dokumentami, ten i ów ciągnął za sobą walizkę i z obcym akcentem pytał o drogę.

W tym roku wymuszone pandemią zamknięcie granic, kłopoty z wizami i ograniczony dostęp do zajęć stacjonarnych spowodowały, że szturm kandydatów na anglosaskie wszechnice jest znacznie mniejszy.

Polityka 40.2020 (3281) z dnia 29.09.2020; Nauka i cywilizacja; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Wszechnice się chwieją"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Olimpiada inna niż wszystkie

Potwierdza się reguła: drugi tydzień olimpijskiej rywalizacji jest dla Polaków bardziej udany niż pierwszy. Ale wiele wskazuje na to, że do niedużej średniej jedenastu medali z poprzednich igrzysk tym razem nie dociągniemy.

Marcin Piątek
03.08.2021