Nauka

Kto się boi wilka

Plusy i minusy przywracania gatunków

Wilki były w Kolorado dłużej niż ludzie, chodzi teraz o przywrócenie dawnej harmonii zaburzonego ekosystemu. Wilki były w Kolorado dłużej niż ludzie, chodzi teraz o przywrócenie dawnej harmonii zaburzonego ekosystemu. Alexander Hassenstein / Getty Images
Popularność programów przywracania gatunków do środowiska rodzi pytanie, czy to sposób na odbudowę dawnej harmonii, czy może na wywrócenie do góry nogami ekosystemów, które jakoś się na nowo ułożyły.

Przy okazji tegorocznych wyborów prezydenckich w USA mieszkańcy Kolorado wezmą udział w referendum o przyszłości wilków. Rozstrzygną, czy w granice stanu mają powrócić zwierzęta wybite do nogi w 1940 r. Ich ewentualne ponowne wsiedlenie ma być obwarowane szeregiem warunków wymienionych w tasiemcowym pytaniu referendalnym. Wyborcy dowiedzą się z niego, że zarządzający projektem uwzględnią ustalenia naukowców, że władze wcześniej wysłuchają zainteresowanych stron, że prywatnych właścicieli ziemi nie czekają żadne nowe obostrzenia w użytkowaniu gruntów czy wód, natomiast hodowcy będą otrzymywać odszkodowania za straty w inwentarzu spowodowane przez wilki.

Polityka 44.2020 (3285) z dnia 27.10.2020; Nauka i cywilizacja; s. 61
Oryginalny tytuł tekstu: "Kto się boi wilka"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Skąd się biorą pioruny? Odpowiedź może zaskoczyć

Piorun pojawia się nagle, znika błyskawicznie i nie pozwala się łatwo zbadać. Skąd to budzące zachwyt i grozę zjawisko bierze energię oraz jak ją uwalnia? Odpowiedź może zaskoczyć.

Andrzej Hołdys
07.07.2020