Trybunał Julii Przyłębskiej orzekł, że aborcja ciężko uszkodzonego płodu jest niezgodna z konstytucją. Politycy PiS rękami sędziów załatwili jeden problem. Mają kolejny: wojnę ze społeczeństwem.
Tego, co zrobił Kaczyński, nie wolno zapomnieć.
Rząd wprowadził nowe obostrzenia, planuje kolejne. To strategia czy chaotyczna próba uniknięcia katastrofy? Jak postępują inne kraje?
Załogi karetek biją rekordy odbijania się od drzwi szpitali: 6–10–12 godzin. Dyspozytorzy rekordy odległości, na które musieli posyłać ambulans z pacjentem: 100, 200, nawet 300 km. Lekarze SOR rekordy prowizorki: gdzie położyć chorego – korytarz, a może toaleta przerobiona na izolatkę covid?
Czy ta podróż przez pooraną głębokimi wąwozami wyżynę początku lat 20. XXI w. skończy się tak jak w 2007 r., czyli przedterminowymi wyborami? Ryzyko porażki będzie teraz rosło z każdym tygodniem.
Niemal każdy podejrzany w sprawie zagrożonej wysokim wyrokiem musi liczyć się z tym, że trafi do aresztu.
Z ust rządzących nie padło nic konkretnego o obiecywanym okrojeniu podstawy programowej ani o strategii działania w dłuższej perspektywie.
Widać podwójne życie polskiej polityki: nienormalna, normalna demokracja. To, co PiS zrobił z ustrojem państwa, ma być w codziennej praktyce unieważnione. Władzę należy oceniać na bieżąco, jakby „starych spraw” nie było. Do tego dochodzi specyficznie znieczulająca otoczka pandemii.
Stanisław Tym o własnym życiu, o tym, jak PiS wskrzesił PRL, oraz o tym, dokąd dryfuje dzisiejsza Polska.
Punkt Nemo, inaczej biegun niedostępności, to miejsce równie odległe od wszystkich najbliższych stałych lądów. Geograficznie znajduje się gdzieś na Pacyfiku. To dobra metafora: jesteśmy w punkcie Nemo; starego świata już nie ma, nowy kryje się we mgle nieznanego.
Prof. Ewa Łętowska o przemijaniu i przygotowaniach do śmierci. I o tym, co nas jeszcze w Polsce może czekać.
Wszyscy są zgodni od dekad: dzieci powinny wychowywać się w rodzinach biologicznych albo zastępczych. Na pewno nie w domach dziecka. Tymczasem tych jest coraz więcej, a rodzin zastępczych ubywa.
Rozmowa z Krzysztofem Wolickim, prezesem Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego, o nowych obyczajach funeralnych w czasach pandemii.
Krzysztof podpisał w kościele listę anty-LGBT, ale przemyślał sprawę i teraz chce się z tej listy wykreślić. Okazuje się to niemożliwe.
Ryszardowi Krauzemu oraz Romanowi Giertychowi prokuratura zarzuca wyrządzenie spółce giełdowej Polnord szkody w wysokości około 92 mln zł. Sprawa dotyczy lat 2010–14. Sam Krauze, przed laty w pierwszej trójce najbogatszych Polaków, już nie liczy się w biznesie. Zniszczyła go polityka. I teraz znów się o niego upomniała.
Nowy, wielki port lotniczy Berlin Brandenburg jest wreszcie gotowy. Ale fety nie będzie. Powstawał aż 14 lat (9 lat po terminie). Kosztował majątek, ponad 6 mld euro. I dalej będzie potrzebował państwowej kroplówki.
Za kilka dni Amerykanie wybiorą swego prezydenta. A może to system wybierze za nich?
Jeśli nad Wisłą były obawy, że wraz z Merkel odejdzie pokolenie Niemców rozumiejących wagę relacji z Polską, to przypadek Manuela Sarrazina powinien zadziałać uspokajająco.
Isabel Díaz Ayuso, prawicowa prezydentka ogarniętego pandemią Madrytu i nowa gwiazda hiszpańskiej polityki, idzie na wojnę z lockdownem i rządem centralnym.
Ze zgłębianiem tajemnicy kresu życia nie radzi sobie ani nauka, ani religie. Co wiemy?
Popularność programów przywracania gatunków do środowiska rodzi pytanie, czy to sposób na odbudowę dawnej harmonii, czy może na wywrócenie do góry nogami ekosystemów, które jakoś się na nowo ułożyły.
Jeśli na dźwięk nazwy iRobot przychodzą komuś do głowy wygoda, komfort i idealnie wypucowane podłogi, to nie pomylił się. Jego skojarzenia idą w odpowiednim kierunku. Jednak iRobot to nie tylko słynna okrągła maszyna sprzątająca.
Ile pokoi, co dać na ścianę salonu, gdzie ustawić palmę, gdzie kryształy – mieszczanie w XIX stuleciu nadali styl europejskim wnętrzom.
Mija 2220 lat od zakończenia największych wojennych zmagań starożytności. Zdecydowały o powstaniu Imperium Rzymskiego i zagładzie Kartaginy.
Czas uczyć się od przyrody, która globalnym ociepleniem wzywa nas do tablicy.
Patrzy się na tę katastrofę z niedowierzaniem.
Siedmioodcinkowy serial, to osadzona w świecie szachów bildungsroman w amerykańskim stylu – schematyczna i z przesłodzonym finałem.
Jak przystało na film, którego akcja toczy się w świecie sztuki, „Obraz pożądania” przykuwa wzrok elegancją kadrów, posągową obecnością aktorów, hipnotyzującą magią okolic Lago di Como.
Bezdomność oraz protesty i ruchy antyfaszystowskie. Oba stanowią oś krakowskiej wystawy.
Jest to poezja namiętnie związana z życiem i muzyką, która wybucha tuż za ogrodzeniem cmentarza.
Kryminał w starym stylu.
Debiutancka książka Chamiera-Gliszczyńskiego jest jak odnalezione dzieło czasów międzywojnia.
Sun Ra, prywatnie Herman P. Blount, zmarł 27 lat temu, ale pozostawił po sobie wielki mit najdziwniejszego lidera jazzowych big-bandów.
Hasłem tegorocznego Sacrum Profanum jest „Młodość” – a 18. edycją festiwal wchodzi w dojrzałość.
„Król”, serial Canal+ według bestsellerowej powieści Szczepana Twardocha, to warszawska historia gangsterska z lat 30. Widowiskowa i ze znów aktualnymi tematami społecznymi i politycznymi.
Ludzie i byliny zwierają szyki na drodze do dobrej muzyki. Przynajmniej w przedsięwzięciu Jacka Mazurkiewicza, muzyka, który gra na kontrabasie i muchołówce.
„Burzliwe czasy” Mario Vargasa Llosy to najbardziej wywrotowa powieść noblisty od czasów jego młodości. A może najbardziej wywrotowa w ogóle.
Z archiwum POLITYKI wyjęliśmy pisaną na gorąco relację ze statku „Dzierżyński”, na którym nasz wysłannik Daniel Passent jako Bywalec podglądał zdjęcia do powstającego pół wieku temu filmu „Rejs”.
Czas inaczej płynie, gdy zbliża się deadline.
Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. dr. hab. Adama Frączka, wybitnego polskiego psychologa, członka Kapituły Profesorskiej Nagród Naukowych POLITYKI.
Tożsamości – te powojenne, zgruzowane, i dzisiejsze, ksenofobicznie zawężone – są zabójcze.
Za dzień, dwa całą winę za kolejne zakażenia koronawirusem premier zrzuci na demonstrujących przeciwko szafowaniu życiem i zdrowiem kobiet oraz za ich prawem do decydowania o sobie.
Ukryty antysemityzm filosemitów oraz nieuświadomiony antysemityzm żydowskich „neo-Polaków” to zjawiska realne, lecz wyolbrzymiane.
Gołym okiem widać, że opozycja sobie z pandemią nie radzi.
„Nadchodzi robotnicza czerwona Wola!”– entuzjazmował się spiker, ilekroć do trybuny honorowej pierwszomajowego pochodu zbliżały się delegacje z tej warszawskiej dzielnicy. Ciekawe, co by krzyczał dzisiaj. Dawna reduta proletariatu staje się redutą kapitału. Oto jak rośnie polskie City.
Dość tego
Tego, co zrobił Kaczyński, nie wolno zapomnieć.