Kraj

Nowa gruba kreska

Gruba kreska PiS

Akceptacja dla schizofrenii w postrzeganiu spraw państwa to zwycięstwo PiS. Akceptacja dla schizofrenii w postrzeganiu spraw państwa to zwycięstwo PiS. Marek Sobczak / Polityka
Widać podwójne życie polskiej polityki: nienormalna, normalna demokracja. To, co PiS zrobił z ustrojem państwa, ma być w codziennej praktyce unieważnione. Władzę należy oceniać na bieżąco, jakby „starych spraw” nie było. Do tego dochodzi specyficznie znieczulająca otoczka pandemii.

Słychać coraz więcej opinii, że „covid zmienia wszystko”, polska polityka po koronawirusie będzie zupełnie inna, nikt nie będzie miał głowy, aby wracać do dawnych rachunków krzywd. Nowy świat, nowe wyzwania, dawne spory należą do minionej epoki. I drugi wątek: liczy się teraz tylko to, jak dzisiejszy obóz władzy poradzi sobie z epidemią. Jeśli przeprowadzi kraj przez ten kryzys bez dramatycznych strat, to reszta będzie wybaczona. Przeszłość jest odcinana grubą kreską. Tak jakby nie miała związku z tym, co się teraz dzieje.

Polityka 44.2020 (3285) z dnia 27.10.2020; Polityka; s. 21
Oryginalny tytuł tekstu: "Nowa gruba kreska"

Czytaj także

Nauka

Skąd dramatyczne wahania liczby infekcji covid-19?

Czym tłumaczyć gwałtowny spadek raportowanych zakażeń koronawirusem? Rozmawiamy z dr. Franciszkiem Rakowskim z ICM, który modeluje przebieg pandemii od samego jej początku.

Karol Jałochowski
26.11.2020