Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Wolnych intencji brak

O pewnym liście anty-LGBT i złamanym RODO

Na niedzielnej mszy świętej 13 września proboszcz ogłosił zbieranie podpisów pod projektem ustawy „Stop LGBT”. Na niedzielnej mszy świętej 13 września proboszcz ogłosił zbieranie podpisów pod projektem ustawy „Stop LGBT”. Tadeusz Późniak, Getty Images
Krzysztof podpisał w kościele listę anty-LGBT, ale przemyślał sprawę i teraz chce się z tej listy wykreślić. Okazuje się to niemożliwe.
Deklaracje anty-LGBT długo leżały w kościele w Czudcu do wglądu dla każdego, narażając na niebezpieczeństwo podpisanych.Franciszek Mazur/Agencja Gazeta Deklaracje anty-LGBT długo leżały w kościele w Czudcu do wglądu dla każdego, narażając na niebezpieczeństwo podpisanych.

Krzysztof, człowiek w wieku dojrzałym, głęboko wierzący i stateczny prawnik, walczy o wykreślenie już ponad miesiąc. Powołuje się na prawo, natomiast strona przeciwna na szereg powodów pozaprawnych – jej zdaniem słuszniejszych. Sugerowano więc Krzysztofowi, że walczy z Kościołem, z całą religią, że występuje przeciw Bogu. Oraz wstrzymuje inicjatywę ustawodawczą z mile widzianej przez prominentów rządu PiS, a więc ważnej dla Polski, polskich rodzin i dzieci, dziedziny anty-LGBT. Napominano, że jeśli Krzysztof się nie opamięta, może mieć kłopot z dostępem do sakramentów, w tym do pogrzebu. Niech rozważy w cichości ducha – na co mu trudności?

Tłem wydarzeń jest mała wieś Czudec niedaleko Rzeszowa, parafia Świętej Trójcy z sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Królowej Różańca Świętego, w którym mieści się otoczony kultem obraz Matki Boskiej Czudeckiej. Każdy tu wie wszystko o każdym.

Wieś

Czudec właśnie remontuje rynek za unijne pieniądze. Będzie to typowy nowożytny rynek polski – wybetonowany i z fontanną. Oczyszczenie z drzew odsłoni widok na ulicę przelotową przez wieś i stare pożydowskie domy. Ta strona rynku wielu ludziom z Czudca się nie podoba – widzieliby tam zadbaną architekturę na miarę obecnych czasów. Była synagoga po zmodernizowaniu działa jako biblioteka. Górujący nad wsią kościół gęsto rozplakatował po wsi organizowany przez siebie i przez dom kultury XXIV Przegląd Piosenki Religijnej – Czudec, Polska, październik AD 2020.

Zanim pojawiła się sprawa Krzysztofa, mieszkańców Czudca rozpalała rewitalizacja rynku. Ludzie mówili śmiało, na ulicy i w sieci ścierały się opinie. A sprawa Krzysztofa cicha i wstydliwa, rozszeptana. Ludzie mówią: bo to wiadomo, jak tam było?

Lista

Było tak, że na niedzielnej mszy świętej 13 września proboszcz ogłosił zbieranie podpisów pod projektem ustawy „Stop LGBT”.

Polityka 44.2020 (3285) z dnia 27.10.2020; Społeczeństwo; s. 41
Oryginalny tytuł tekstu: "Wolnych intencji brak"
Reklama