Nauka

Jak podejść do odejścia

Jak nadchodzi śmierć

Wobec tajemnicy śmierci, która dopada ludzi w najróżniejszych momentach, wszyscy jesteśmy równi. Wobec tajemnicy śmierci, która dopada ludzi w najróżniejszych momentach, wszyscy jesteśmy równi. Getty Images
Ze zgłębianiem tajemnicy kresu życia nie radzi sobie ani nauka, ani religie. Co wiemy?
Roland Schulz, „Jak umieramy. Co powinniśmy wiedzieć o śmierci”, tłum. Victor Grotowicz; Wyd. Muza, Warszawa 2020.materiały prasowe Roland Schulz, „Jak umieramy. Co powinniśmy wiedzieć o śmierci”, tłum. Victor Grotowicz; Wyd. Muza, Warszawa 2020.

Lęk przed śmiercią towarzyszy ludziom, od kiedy są ludźmi, i przewija się też przez długą, liczącą ponad pięć tysięcy lat, historię medycyny. Sztuka leczenia zrodziła się wszak z naturalnej ludzkiej potrzeby usuwania cierpienia i przynoszenia ulgi w chorobach skracających życie. Lekarze, a przed nimi kapłani i cyrulicy, zawsze mieli za zadanie zawracać chorych z podróży w zaświaty, ale choć robią to w coraz bardziej wyrafinowany i skuteczny sposób, nie są w stanie nikogo ocalić przed skończonością.

Polityka 44.2020 (3285) z dnia 27.10.2020; Nauka i cywilizacja; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak podejść do odejścia"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Operacja „Hiacynt”. Jak to było naprawdę?

Na ekrany wszedł „Hiacynt”, film o akcji służb PRL skierowanych przez gen. Czesława Kiszczaka przeciwko homoseksualistom.

Andrzej Krajewski
17.10.2021