Świat

Waga głosu

USA: Ameryka głosuje po swojemu

Debata Biden – Trump, 22 października, Nashville. Debata Biden – Trump, 22 października, Nashville. Jim Bourg/Reuters/Bloomberg / Getty Images
Za kilka dni Amerykanie wybiorą swego prezydenta. A może to system wybierze za nich?
Wybory prezydenta USA nie są bezpośrednie. Decydują w nich głosy elektorskie, zwycięzca w danym stanie zgarnia wszystkie
głosy. Dlatego można uzyskać mniej głosów bezpośrednich i wciąż wygrać wybory. Poniżej: aktualny sondażowy rozkład głosów
elektorskich z podziałem na stany – do wygranej potrzeba 270 głosów.Lech Mazurczyk/Polityka Wybory prezydenta USA nie są bezpośrednie. Decydują w nich głosy elektorskie, zwycięzca w danym stanie zgarnia wszystkie głosy. Dlatego można uzyskać mniej głosów bezpośrednich i wciąż wygrać wybory. Poniżej: aktualny sondażowy rozkład głosów elektorskich z podziałem na stany – do wygranej potrzeba 270 głosów.

Do końca ubiegłego tygodnia zagłosowało już prawie 50 mln Amerykanów. Choć tym razem spełnienie obywatelskiego obowiązku jest szczególnie stresujące i czasochłonne. Wyborców atakuje kakofonia tweetów Donalda Trumpa, który twierdzi, że głosowanie pocztą prowadzi do masowych oszustw. Bombardują ich maile niby od skrajnie prawicowej grupy Proud Boys grożące, że odbiorca „musi” poprzeć prezydenta – które później okazują się częścią kampanii dezinformacji z Iranu.

Trzeba też pokonać formalności związane z głosowaniem pocztą albo w niektórych stanach dojechać ponad 100 km do punktów wyborczych.

Polityka 44.2020 (3285) z dnia 27.10.2020; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Waga głosu"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021