Film

Ostatnia szansa

Recenzje: „David Arttenborough: życie na naszej planecie” i „Czas natury”

„Życie na naszej planecie”, reż. David Attenborough „Życie na naszej planecie”, reż. David Attenborough Keith Scholey/Silverback Films/Netflix
Czas uczyć się od przyrody, która globalnym ociepleniem wzywa nas do tablicy.

W swoim filmowym „testamencie” – i jednym z październikowych hitów Netflixa – 93-letni David Attenborough relacjonuje skalę zniszczeń, jakich człowiek dokonał na kuli ziemskiej tylko w czasie ostatniego wieku. Swoją opowieść o wybitych zwierzętach, wyciętych lasach i ogołoconych z ryb oceanach przyrodnik zaczyna i kończy w Czarnobylu, porównując obie katastrofy i wskazując, że po wybuchu reaktora przyroda w końcu do strefy skażonej wróciła, ale dla człowieka już nie ma tu miejsca. Czy tak samo będzie ostatecznie z całą Ziemią? Możliwe, chyba że wykorzystamy ostatni moment przed skokiem w przepaść i zmienimy optykę. Człowiek musi ponownie zobaczyć się i poczuć jako część przyrody, a nie jej właściciel. Nauczyć się żyć z przyrodą w symbiozie, to nasza jedyna szansa na przyszłość.

David Attenborough: Życie na naszej planecie, Netflix Czas natury, BBC Earth, od 1 listopada, godz. 11.00, 3 odc.

Polityka 44.2020 (3285) z dnia 27.10.2020; Afisz. Premiery; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Ostatnia szansa"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021