Historia

Bzik mieszkaniowy

W mieszczańskim domu

Salon, akwarela włoskiego artysty Luigiego Premazziego, 1847 r. Salon, akwarela włoskiego artysty Luigiego Premazziego, 1847 r. Akg-Images / EAST NEWS
Ile pokoi, co dać na ścianę salonu, gdzie ustawić palmę, gdzie kryształy – mieszczanie w XIX stuleciu nadali styl europejskim wnętrzom.
Neorenesansowa klatka schodowa z zachowanego do dziś budynku w Lubaniu z lat 70. XIX w. pokazuje ówczesną modę na historyzm.Marek Bazak/EAST NEWS Neorenesansowa klatka schodowa z zachowanego do dziś budynku w Lubaniu z lat 70. XIX w. pokazuje ówczesną modę na historyzm.

Mieszkaniec Królewca Immanuel Kant już w XVIII w. pisał: „miejsce zamieszkania jest jedynym murem odgradzającym od grozy nicości, nocy, wszelkich mroków. (…) Istotą człowieka jest przywiązanie do mieszkania, dlatego też człowiek buntowniczy, bez rodziny i domu, a zatem bez wiary i szacunku dla prawa (…) jest potencjalnym przestępcą”. Ale to następne stulecie, jak przekonywał teoretyk kultury, berliński żyd Walter Benjamin, „jak żadne inne miało bzika na punkcie mieszkania”.

Polityka 44.2020 (3285) z dnia 27.10.2020; Historia; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Bzik mieszkaniowy"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021