Historia

Bzik mieszkaniowy

W mieszczańskim domu

Salon, akwarela włoskiego artysty Luigiego Premazziego, 1847 r. Salon, akwarela włoskiego artysty Luigiego Premazziego, 1847 r. Akg-Images / EAST NEWS
Ile pokoi, co dać na ścianę salonu, gdzie ustawić palmę, gdzie kryształy – mieszczanie w XIX stuleciu nadali styl europejskim wnętrzom.
Neorenesansowa klatka schodowa z zachowanego do dziś budynku w Lubaniu z lat 70. XIX w. pokazuje ówczesną modę na historyzm.Marek Bazak/EAST NEWS Neorenesansowa klatka schodowa z zachowanego do dziś budynku w Lubaniu z lat 70. XIX w. pokazuje ówczesną modę na historyzm.

Mieszkaniec Królewca Immanuel Kant już w XVIII w. pisał: „miejsce zamieszkania jest jedynym murem odgradzającym od grozy nicości, nocy, wszelkich mroków. (…) Istotą człowieka jest przywiązanie do mieszkania, dlatego też człowiek buntowniczy, bez rodziny i domu, a zatem bez wiary i szacunku dla prawa (…) jest potencjalnym przestępcą”. Ale to następne stulecie, jak przekonywał teoretyk kultury, berliński żyd Walter Benjamin, „jak żadne inne miało bzika na punkcie mieszkania”.

Polityka 44.2020 (3285) z dnia 27.10.2020; Historia; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Bzik mieszkaniowy"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Rafał Wojaczek pod gwiazdą rozpaczną

Swego czasu stał się idolem i do dziś rozbudza namiętności wśród czytelników. Spośród wielu młodo zmarłych literackich straceńców i nadwrażliwców może jeszcze Halina Poświatowska wywołuje czytelnicze emocje. Blednie za to mit Edwarda Stachury, mało kto wraca do wierszy Andrzeja Bursy czy prozy Marka Hłaski. Dlaczego jedne literackie legendy trwają, inne zdają się rozwiewać?

Mirosław Pęczak
08.12.2001